Bir Okul, Bir Sanatçı

Karlar içindeki şehir Floransa, günümüze uygun aylarda ama on sene önce çekilmiş bir fotoğrafı. Alta aldığım ise şehrin panaroması. İşte bu günkü yazımıza konu olan okul, bu şehirde ve Avrupa’nın en eski sanat okullarından biri. ‘Academia di belle Arti’ ( Güzel Sanatlar Akademisi ) 1563 yılından bu yana ‘Sanatçı’ yetiştiriyor. Her sene binden fazla ‘Sanatçı’  bu okuldan ve bu şehirden dünyaya yayılıyor.

Floransa Güzel Sanatlar Akademisi

Bugün anlatacağım olayın kahramanı bir hanım. Kendi çizgileri ile onun bir resmini aşağıya alıyorum.

Babası bir ressamdı, Orazio ( Horace ?) nazik, yumuşak lakabını adının sonuna almıştı. Orazio Lomi Gentileschi, oğlu olmadığı için kızını atölyesine almış ve genç kız babasını seyrederek resim ve boya tekniklerini öğrenmişti. Ne yazık ki başına bütün hayatını etkileyecek talihsiz bir olay geldi. Henüz on yedi yaşındayken tecavüze uğradı. Günümüzden dört yüz on sene önce, yılmadan onurunu korumak uğruna,  kendisi için zor olan yolu seçti, olayı mahkemeye taşıdı. Olayın faili olan ressam, bir soylunun koruması altındaydı. Buna karşın davayı kazandı ve onu hapse göndermeyi başardı.

Bu olaydan sonra artık Roma’da kalamazdı, şehri terk etti ve Floransa’ya geldi. Bir kadın sanatçı olarak fırçasına sarıldı ve bu sanat şehrinde kendini kabul ettirdi. Çok geçmeden bir ilk gerçekleşti ve sadece erkek sanatçıların kabul edildiği Floransa Güzel Sanatlar Akademisi onu ilk kadın sanatçı olarak kabul etti.

‘Nazik’ Artemisia’nın resimlerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

1600 lü yıllarda yaşanan bu olayın üzerinden çok seneler geçti ama İtalyanlar onu unutmadı. Adına bir film yapıldı.

Filmde Artemisia Gentileschi  rolünü üç nesil sinema dünyasından gelen bir ailenin torunu, Valentina Cervi oynadı. Valentina’nın babası Fellini ve Antonioni gibi yönetmenlerle çalışmış bir yönetmen olan Tonino Cervi ve dedesi ise film artisti Gino Cervi olduğunu notlarımıza ekleyelim. ( Biz Tonino Cervi’yi ‘spagetti western’lerden tanıyoruz. )

Bugün Artemisia’nın sanat dünyasında ilk kadın olmasının kısa hikayesini sizlerle paylaşmak istedim.

M. Meran Pakel

Dalyan, 16.02.2021

( 181 )

2 Comments

  1. Çok teşekkür ederim, emeğinize, katkılarınıza. Op.Dr.Can Baysal

    15 Şub 2021 Pzt 17:18 tarihinde 3 KURUŞ şunu yazdı:

    > meranpakel posted: ” Karlar içindeki şehir Floransa, günümüze uygun > aylarda ama on sene önce çekilmiş bir fotoğrafı. Alta aldığım ise şehrin > panaroması. İşte bu günkü yazımıza konu olan okul, bu şehirde ve Avrupa’nın > en eski sanat okullarından biri. ‘Academia di belle Ar” >

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s