İstanbul’da yaşayan ‘İasos’ veya ‘Bazı Taşlar’ da Gezmeyi Sever…

1855 yılında Paris’te yukarıda gördüğünüz görkemli binada ‘Uluslararası Sergi’ düzenlendi. Bütün ülkelerin kralları, kraliçeleri davet edildi ve tabii Osmanlı İmparatorluğu da buna dahil. Abdülmecid sıhhi nedenlerle buna gidemedi. Yerine gelen kardeşi Abdülaziz, çok methedilen bu ülkeleri görmek üzere Avrupa’ya seyahate çıktı. Çok büyük bir ilgi ve itibarla karşılandı. Aşağıdaki gravür, Fransa imparatoru 3. Napolyon’un kabul törenini betimlemektedir.

Fransa, İngiltere, Belçika, Macaristan üzerinden sonunda İstanbul’a döndüğünde gözünün önünde bambaşka bir dünya açılmış ve bu seyahat ona payitahtın denildiği kadar ‘Muhteşem’ olmadığını göstermişti. İstanbul imar edilmeli, demir yolları yapılmalıydı. Başlattığı hamle tahtan indirilmesi ile son buldu ama bir kere başlanmıştı, dönüş yoktu. İlk demir yollarını İstanbul’a yakışır bir gar süslemeliydi. Küçük Haydarpaşa garının yerine yenisini yapmak Abdülhamid’e kısmet oldu. İki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno bu işin sorumlusuydu. Bu işin finansörü ise Alman Deutsche Bank’tı. Türk-Alman yakınlaşmasının en üst noktalarında, bu gar ve önündeki mendirek inşasına başlandı. Fakat daha işin başında ortaya beklenmeyen bir sorun çıktı. İstanbul çevresinde bu işe uygun sağlam taş ocağı yoktu. Zaman kısaydı ve bir an önce bitirilmesi isteniyordu. “Ne yapıldı?” derseniz, İasos şehrini çevreleyen surların hazır işlenmiş taşları söküldü, gemilerle taşındı ve bina bitirildi.

Resimde gördüğünüz sol taraftaki burunun deniz kenarında sadece bir bölüm kaldı, bugün ancak bunları görebilirsiniz, diğerleri için İstanbul’a gittiğinizde Haydarpaşa’ya bakın.

Haydarpaşa Garı (Fotoğraf:Nilüfer Pakel)

M. Meran Pakel

Dalyan, 01.10.2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s