Bazı Babalar Oğullarını Çok Kıskanabilir…

Yukarıya aldığım güvercinler tablosu bir İspanyol ressama ait. Adı Jose Ruiz y Blasco. Pek duyduğunuzu sanmıyorum, o daha çok bir resim eğitmeniydi. Çok varlıklı değildiler ama eşi ile birlikte Malaga’da rahat bir hayat sürüyorlardı. Önce bir oğulları oldu, arkasından bir de kızları. İkisinin birlikte resmini aşağıya alıyorum.

İspanyol isimlerinde annesi, babası ve nereli oldukları dışında soyları yazılır, bu nedenle isimleri çok uzundur. Erkek çocuğun adı tam yirmi kelimeden oluşuyordu. Biz devam edelim… Babası doğal olarak oğlunun resimle ilgilenmesini istedi ve ona resim dersleri verdi. Küçük Jose bunu okuldan ve derslerden kaçması için bir fırsat bildi, babasını dikkatle izledi. “baba daha resmim bitmedi…” diyerek okula gitmediğini tahmin ediyorum.

On altı yaşında, altta gördüğünüz remi yağlı boya ile yaptığında babasının içi burkuldu.

Resimlerde en zor beyaz rengi çalışmaktır. Rahibin karşısındaki genç kızın gelinliğinin bütün kıvrımları, dantelleri özenle işlenmişti. Kürsüye serilen örtünün renk zenginliği ve detayları şaşırtıcıydı. O gün ilk defa oğlunu kıskandığını fark etti. Yaratan, ona, kendisine vermediği yeteneği bolca vermişti. Bu tablonun küçük boyutta olduğunu sanmayın eni 116 santim, boyu ise 118 santimdi. Bu resimden sonra yaptığı ikinci resmini de aşağıya alıyorum.

Hasta yatağının başında, bir doktor ve onu endişe ile izleyen kucağındaki çocukla kadın yağlı boya resminde özellikle saçların tel tel işlenişine ve detay işlemelere dikkatinizi çekmek isterim. Resmin boyutlarını da vereyim, 197 santime 249.5 santim gibi dev boyutta. Bu resmi yaparken babasından model olmasını istemiş ve resimdeki doktor olarak onu çizmiştir. Bu resimden sonra babası okulu bırakıp, daha iyi bir gelir olur düşüncesi ile başka şehirlerdeki okulları araştırmaya başlamıştır. Bu iki resim, o yıl Barselona’da açılan ulusal sergide onur ödülünü ve diğeri altın ödülü kazanınca baba için yapacak başka bir şey kalmamış, büyük bir melankolinin içinde bulmuştur kendini. On altı yaşında bir çocuğun çizdiği bu resimlerle bunalıma düşen baba kendi yaptığı kuş resimlerini beğenmez oldu. Artık yaptığı resimler ona hiç güzel gelmiyor, hep oğlunun resimleri ile karşılaştırma yapıyordu. Hislerini yendi, yine de oğlu için Barselona’ya yerleştiler, oğlunun üstün kabiliyeti orada ortaya çıktı. 23 yaşında ve Barselona’da çekilmiş bir resmini aşağıya alıyorum.

Evet, babasının kıskandığı bu ressam kimdi derseniz, biz onu en kısa adıyla tanıyoruz. Pablo Picasso’dan başkası değildi.

M. Meran Pakel

Karşıyaka, 07.11.2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s