Bazıları ‘Soğuk’ Sever…

Yukarıya aldığım resim 1960’ların unutulmaz filmlerinden ‘Bazıları sıcak sever’ önde Marilyn Monroe, arkasındaki iki bayandan soldaki Tony Curtis diğeri ise Jack Lemmon. Gangsterlerden gizlenmek için kadın kılığına giren iki müzisyenin, şarkıcı Marilyn’in grubuna girmeleri ile yaşanan olayları konu alıyordu. Filmden bir resim daha alıyorum aşağıya.

Bugün size iki araştırmacıyı tanıtacağım, onlar ‘sıcak’ değil ‘soğuk’ seviyorlar, oysa her ikisinin ortak bir çok noktaları var. İkisi de sıcak yerlerde doğmuşlar, meslekleri aynı ve aynı idealler peşindeler. Önce size aşağıya resmini aldığım kişiyi tanıtayım. Babası jeoloji profesörüydü, o da aynı yolu seçti. Adı Cristina Hulbe. Çocukluğu California’da geçti.

Cristina Hulbe

Yer bilimlerinden sonra doktorasını ‘Yer Ölçümlemeleri’ üzerine yaptı. 1998 yılında Şikago Üniversitesinden ‘Doktorasını’ aldı. Bununla yetinmedi, araştırmalarına devam etti, NASA’da çalıştı. Aradaki başarılarını ileride anlatacağım için atlıyorum. Şu anda Yeni Zelanda’da, Otaga Üniversitesinin Topoğrafya Bölüm başkanı ve Profesörü olarak ders veriyor. İkinci kişi ülkemizden, o da sıcak Güneydoğu’da, Gaziantep’te 1976 yılında doğdu.

Burcu Özsoy

Yıldız Teknik Üniversitesini bitiren Burcu Özsoy, Masterini tamamladıktan sonra Doktorasını Teksas Üniversitesinde tamamladı. Gelelim şimdi ortak yanlarına, aşağıya aldığım resim Güney Kutbundan.

Her ikisinin de çalışma alanı ‘Antartika’ yani Güney kutbu. Cristina Buzullar üzerine çalışıyor ve adı orada bir bölgedeki buz kütlelerine verilmiş. Burcu ise Antartika’da, ülkemizin ilk üssünü kurmak için çırpınıyor. Sloganları aynı ‘Gelecekte yaşanacak tek yer Antartika.’ Burcu ilk defa 2006 yılında gitti, ve bugün İstanbul Teknik Üniversitesinde Kutup araştırmaları Bölüm başkanı. Cristina ise, uluslararası buzul birliğinin başkanı… Her ikisi de evli ve onlar ailelerini, çocuklarını bir yana bırakıp, bize bir gelecek hazırlamak için çalışıyorlar. Yazımı 2016 yılındaki Türk ekibinin kutup araştırma ekibi resimleriyle bitiriyorum.

Sefer öncesi Türk Ekibi
Burcu Özsoy Antartika’da
Güney Kutbunun gerçek sahipleri

M. Meran Pakel

Karşıyaka, 09.11.2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s