Bir Gezi Düşünüyorsanız…

Bir gün bu salgın sona erecek bu kesin, ama ülkemizde bir yöre var ki buraya gezi yapmayı düşünüyorsanız mutlaka yanınıza maskenizi almanızı öneririm. Neresi diye soracak olursanız, ‘Peri Bacaları’ ile ünlü Ürgüp Nevşehir-Niğde yöresi.

Her şey 1990 yılları başında haftalık bir dergide kapak konusu olan bir yazıyla başladı.’Lanetli Köy-Karain’ adıyla yayınlanan yazı bir anda bütün dikkatleri bu köyün üzerine çekti.  Yukarıya resmini aldığım sırtını Peri bacalarına dayayan bu şirin köyde yaygın olarak ‘Akciğer Kanseri’ vakaları görülmeye başlanmıştı. Başka bir deyişle,  gelen vakaların istatistiksel değerlendirmeleri ancak ülkemizde bu yıllarda yapılmaya başlandığı için demek belki daha doğru olacaktır. Derinlemesine yapılan araştırmalar, nedenini kısa zamanda buldu, bu insanların bulunduğu ortamda aşırı ‘Zeolit’ minerali vardı ve bunu soluyorlardı.

Peki, bu zeolit neden tehlikeliydi diye sorarsanız iki farkli zeolit kristalinin resmini aşağıya ekliyorum. İğne gibi kekin ve sivri zeolit parçacıkları  hava ile solunduğunda ciğerinize girer ve eğer bir yere saplanırsa bedeninizin bunu atması olanaksızdır.. Karain köyünde bırakın solumayı insanlar evlerinin sıvasını bile bu ince zeolit kumundan yapmışlardı..

Benden hatırlatması, hoşça kalın

Büyütülmüş bir Zeolit Kristali

Meran Pakel

Dalyan 10.07.2020

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s