Bir Arkeoloğumuz Vardı…

Yukarıda resimlerde gördüğünüz çıplak ağaçsız ve kurak  yerler bizim ülkemizden.  Niğde’nin güneybatısında ve Hasan dağının kuzeyine düşüyor. Köylüler bu yere bir de isim vermişler, ‘Göllüdağ’ diye.  Dağ bir volkan, sönmüş ve en tepesinde bir krater gölü oluşmuş. Resimlerde pek belli olmasa da burası oldukça yüksek 2100 metreden de fazla, bir karşılaştırma için neredeyse Uludağ’a yakın. Bütün bunları anlatmamın nedenine gelince, burada eski bir yerleşim var. Hititlere ait olan şehirin, neden bu kadar yükseğe kurulduğunu henüz bilmiyoruz. İlk çağlarda, kesici taş olarak kullanılan ‘obsidyen’ in burada bolca olması belki bir neden olabilir.

Bugün size hikâyesini anlatacağım Remzi Bey, aslen Kozan’lı idi ve kökleri Oğuz boylarına kadar dayanıyordu bu nedenle ikinci ad olarak Oğuz adını aldı. Parlak ve atak bir öğrenciydi, İstanbul Üniversitesinde Muallim mektebinde felsefe okudu, yurdunu seviyordu,  Birinci Dünya Harbine gönüllü katıldı.  Sonrasında devlet onu yurt dışına eğitime gönderdi. Altı sene kaldığı Fransa’da Sorbonne mezunu Sanat tarihçisi ve arkeolog olarak döndü. İşte 1934 yılında zor şartlarda yukarıda anlattığım Göllüdağ’a çıktılar, ilk kazıları yaptılar. Bugün ülkemizde eşi olmayan çift aslan heykelini buradan çıkardılar.. Bir ara Truva kazılarını yapan Amerikalıların kontrolu olarak kazı komiserliğine gitti.  Uzatmayalım sonunda ülkemizin okullu arkeoloji Profesörlerinden biri oldu.  Soyadı kanunu ile Arık soyadını aldı.  

Ne olduysa arkeolojiyi bıraktı, siyasete atıldı. Seçildiği partiden iki sene sonra ayrıldı ve ‘Türkiye Köylü Partisini’ kurdu.  Bundan sonra bütün çalışması Anadolu insanı ve köylüsü içindi. Acaba çok şey mi istemişti.?. Aşağıda resmini gördüğünüz Türk Hava Yollarının TC-ARK Adana-Ankara uçağına bindi, 3 Nisan 1954 günü kalkıştan sadece on dakika sonra uçak havada büyük bir patlamayla parçalandı. Parçalar 15 km lik bir alana yayılmıştı. Bugüne kadar bu patlamanın nedeni de bilinmiyor.

Ankara’nın da simgesi olan Hititlerin güneş kursunu bir kazısında onun bulduğunu biliyoruz, acaba diyorum Bilime devam etseydi neler olurdu..

TC-ARK Havaalanında
Prof. Remzi Oğuz Arık Çalışma Masasında

M. Meran Pakel

Dalyan. 09.07.2020

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s