‘Yıldız Delikleri’..

Yukarıda gördüğünüz dağ, şu anda uykuda bir volkan. En son 1250 yılında aktif olduğu doğrulanmayan radyokarbon testleri ile belirlenmiş. Amerika’nın batısında, California’nın beşinci yüksek dağı.  Adını Kızılderili, kabilelerinden almış, dört bin metrenin üstünde yüksekliği ile muhteşem bir dağ. Shasta Dağı. Altı farklı Kızılderili kabile bu dağın eteğinde yaşamışlar, onlar için ‘Kutsal’ olarak kabul edilmiş. Dağcılar ve doğa sevenlerin dışında günümüzde kimsenin ilgisini çekmeyen bu dağın eteklerinde ‘Shasta Vadisinde’ aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz delikli taşlara rastlandı.

Yerel gazetelerde bu haberin duyulmasından sonra, arka arkaya farklı yerlerden bilgiler paylaşıldı. Bu deliklerin yalnızca bu yörede olmadığı anlaşılıyordu. Artık bunlara bir isim vermek gerekiyordu, ‘Star Holes’ ( Yıldız Delikleri ) olarak adlandırıldılar. Şimdi size dünyanın farklı yerlerinde görülen ‘Yıldız Deliklerinin’ bir kaç örnek fotoğraflarını göstermek istiyorum.

ABD Manson Boston’dan beş ve altı köşeli ‘Star Holes’

Bu deliklerin en geniş çaplısı Meksika’da görüldü. Yaklaşık 25 ile 18 santim açıklıktaki bu deliklere kamera indirilerek kayıt yapıldı, delikler düzgün metrelerce devam ediyordu. ( İnternette bulabilirsiniz )

 Aşağıya aldığım fotoğraf Norveç’ten.

Kuzey ışıklarının en güzel göründüğü bu yöreden 2007 yılında yeni bir  ‘Yıldız Deliği’ bulunduğu haberi geldi. Volda yakınında aşağıya fotoğraftaki  delikler  görülmüştü.

Bilim adamları, bugünkü delme teknolojileri ile bu deliklerin açılamayacağını, hatta daha da ileri giderek, olanaksız olduğunu söylüyorlar. Buna meslek hayatımın son on beş senesini sondaj ve delgi işleri ile geçiren bu satırların yazarı da dahil.

Yorumu size bırakıyorum ama bir sonra yazacağım yazı ile, belki biraz daha karmaşık hale geldikten sonra..

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 13.01.2022

231  ( 03/22 )

1 Comment

  1. Bilgi dağarcığımızda çok farklı odaklardan eksiğimizi sayenizde dolduruyoruz. Teşekkür ederim Sayın Meran Pakel

    Op.Dr.Can BAYSAL

    14 Oca 2022 Cum 15:51 tarihinde 3 KURUŞ şunu yazdı:

    > meranpakel posted: ” Yukarıda gördüğünüz dağ, şu anda uykuda bir volkan. > En son 1250 yılında aktif olduğu doğrulanmayan radyokarbon testleri ile > belirlenmiş. Amerika’nın batısında, California’nın beşinci yüksek dağı. > Adını Kızılderili, kabilelerinden almış, dört bi” >

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s