Yüz on bir Yıl Önce…

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf günümüzden tam yüz on bir yıl önce yine böyle sıcak bir ağustos gününde çekilmiş. Çekildiği yer ünlü Louvre Müzesi. Çalınan resmin olduğu yer ve eser, daha önce kaydedilen, aşağıdaki fotoğrafta görülüyor.

Mona Lisa veya diğer adıyla La Joconde çalınmıştı. Polis şüphelendiği her kişi, sanatçı ve sanat komisyoncularını tek tek sorguladı. Suçlananlar arasında. Pablo Picasso ve İtalyan şair Guillaume Appolinaire de vardı. Yargıç Henri Drioux delil yetersizliği nedeniyle tüm suçlamaları kaldırdı ve mahkemeyi sonlandırdı.

Tablo kolaylıkla dışarı çıkarılacak gibi değildi, öncelikle tuval yerine, kavak panel ağaç üzerine resmedilmişti. 77 santim boyunda ve 53 santim genişliğinde bir tablo dışarı rahatlıkla çıkarılamazdı. Ama gel gelelim tüm çabalar sonuçsuz kaldı ve eser bulunamadı.

Üzerinden iki seneden fazla bir zaman geçtikten sonra 1913 Noeli yaklaşırken, aşağıya fotoğrafını aldığım Peruggia’lı Vincenzo Floransa’da Uffizi Galerisinin Direktörü ile görüşmek üzere içeri girdi.

Ufizzi Galerisinde

Vincenzo Louvre Müzesinde sergilenen tabloların çerçevelerini hazırlayan sanatkârdı, işçilerin girdiği kapıdan girmiş ve aynı şekilde çalışma önlüğüne sararak dışarı çıkarmıştı. ‘Neden Mona Lisa’ sorusuna ‘Ben bir vatanseverim, bu eserim ülkemin dışında olmasına dayanamadım’ diyerek cevaplamıştı. Sadece yedi ay hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Eserim Louvre Müzesine dönüşü görkemli oldu.                          

Paris Ocak 1914

Mona Lisa çalınmadan önce Müzenin fazla dikkat çekmeyen eserlerinden biriydi, hırsızlıktan sonra, günümüze kadar en çok ilgi gören eseri olmaya devam ediyor.

M. Meran  Pakel

Dalyan, 14.08.2022

253  (25/22)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s