‘Strudlhof’ Merdivenleri

Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Leopold ülkesini kırıp geçiren salgının sona ermesi anısına yukarıya fotoğrafını aldığım Veba Anıtını, ‘bir daha böyle bir acı yaşamayalım’ diyerek yaptırmış. Üst üste yığılan veba kurbanlarının gelecekte olmaması için, Tanrıya adanmış bir kule şeklinde tasarlanmış. Ülkenin önemli heykeltıraşları, mimarları bu anıtı ortaya çıkarmak için emek harcamışlar sonunda Mimar-heykeltıraş Paul Strudel tamamlamış. Viyana’da Barok eserlerin önde gelenlerinden biri ve bir salgın için yaptırılan tek anıt olma özelliğini taşıyor. Bugün konumuz bu anıt değil, yeri gelmişken bahsetmek istedik. Bizi ilgilendiren Strudel kardeşler, Paul ve kardeşi Peter, Viyana’ya geldiklerinde yirmili yaşlarında sanatçılar. Çok çabuk yükseliyorlar ve Peter satın aldığı araziye bir sanat okulu açıyor. Peter’den sonra okul bir müddet daha devam etse de sonunda bina sahipsiz kalıyor ve zaman içinde yıkılıp bir enkaza dönüşüyor.

Yıllar sonra onun adını vererek yeniden yapılarak Strudelhof Palas adında küçük bir saray oluşturuluyor.

  Dünyayı kana bulayacak olan Birinci Büyük Savaşı başlatan ‘ultimatom’ yazısı işte bu sarayda imzalanıyor.

Aynı saray 1979 yazında bu sefer silahsızlanma görüşmelerine ev sahipliği yapıyor, Rusya ile ABD arasında ikinci  ‘Nükleer Silahların Azaltılması’ anlaşma töreni ise Hofburg Sarayında yapılıyor.

Carter ve Brejnev İmza Töreninde

Bugünkü konumuz olan Viyana’nın ünlü Strudelhof Merdivenleri işte bu sayrın yanında.

Bizi ilgilendiren bu merdivenlerin yapılmasına, Viyana’nın Belediye Başkanı Karl Lueger 1907 yılında karar veriyor. Mimar Theodor Johann Jaeger (1874–1943) in projesi 29 Kasım 1910 yılında halkın hizmetine açılıyor. Kamondo Merdivenlerinden elli sene sonra yapılan bu merdivenler günümüzde gezginlerin uğrak yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

Umarım evvelki yazımıza bir cevap olmuştur.

Sevgiyle kalmanız dileklerimle.

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 17.08.2022

255 ( 27/22 )

2 Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s