Kaş’dan Sicilya’ya Gün Batımı…

Fotoğrafını gördüğünüz ‘De ja vü’ (orijinali Fransızca, ben okunduğu gibi yazıyorum) Kaş ta küçük bir mekân. Akşam gün batımına doğru giderseniz yer bulamayabilirsiniz. İnsanlar sessizce sözleşmiş gibi burada toplanır ve gün batımını beklerler.

Akdeniz’de muhteşem gün batımının en güzel izlendiği bu yer, yanılmıyorsam ODTÜ Mezunu abla ve erkek kardeşi tarafından işletilmektedir. Kışları Ankara’da, yazları ise ailelerinden kalan bu evde geçmektedir. Binanın yanından terasa çıkan yorgun ve eski ahşap merdivenler çok ünlüye, o güzel manzarayı görmeleri için hizmet etmiştir. Yolunuz düşerse diye yazmak istedim.

Aşağıya fotoğrafını aldığım yer ise Sicilya’nın güneyinde, Realmonte yakınında.

Doğanın bize hediyesi Marn tabakaları bir merdiven gibi tepeye yükseliyor.

İşte bu merdivenlere İtalyan’lar ‘Scala dei Turco’ adını vermişler, yani ‘Türk Merdivenleri’.

Bu küçük koya gelen Türk Korsanları bu doğal merdivenlerden tepeyi aşıp, köyleri yağmaladığı için verilmiş bu ad. Tabii ki bunlar çok geride geçmişte kaldı, şimdi tekne ve yolcu gemilerinin uğrak yeri.

2022 Ocak ayında, bu güzel yer vahşi bir saldırıya uğradı. Kırmızı boya atıldı, basamakların üzerine. Ülkemizde duyulmasa da hemen çevreciler devreye girip, boyaları temizlediler. UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiş yıllar önce.

Akdeniz’de gün batımını işte bu doğal merdivenlerde oturup seyrettiğinizde, güzelliği doruğuna ulaşır. Kim bilir belki de bu güzelliği kıskanan birileri o boyayı atmıştır.

Sevgiyle kalın.                                                                        

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 20.08.2022

256 ( 28/22 )  

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s