5 Ekim 1582′ de neler oldu ?

Bazı insanlar tarihlere ve özel günlere meraklıdır, her önemli günün kaydını tutarlar, notlar alırlar. Okullarda okuduğumuz tarih derslerinde onlarca tarihi ezberleriz. Bilemezsek notumuz kırılır. Şimdi ben soruyorum, 5 Ekim 1582′ de neler oldu.? Dünyanın tarihini değiştiren bir gün olan o gün neler oldu? Sizi fazla zorlamadan cevabını vereyim. Hiç bir şey olmadı. Evet, nedenine gelince, böyle bir gün geçmişte hiç yaşanmadı. İnsanlar 4 Ekim akşamı yatıp uyudular ve ertesi sabah 15 Ekim olarak kalktılar. Bizim bildiğimiz en uzun geceden daha uzun bir gece geçirdiler, tam on gün süren bir gece.

4 Ekim günü Papa XIII Gregorius, daha önce kullanılan takvimin yanlış olduğunu ve düzeltilmesi için on günlük farkın eklenerek ertesi sabah dünya tarihinin 15 Ekim olarak düzeltildiğini bildirdi. En uzun gecenin sonunda, bugün bizim de kullandığımız “Gregoryen ” Takvimini kabul eden ülkeler on günü yaşamadan geçirdiler.

Evet, bunları neden yazıyorum, tarihler birer kabul, birer simge sadece gerideki gerçek, o günler, yaşanmışlıklar ve olaylar kalır, tabii eğer onlar doğru yazılmışsa.

( Bu konuda daha fazla bilgiyi Bilim ve Teknik Ocak 1994 sayı 314 de bulabilirsiniz. )

M Meran Pakel

Dalyan, 05.04.2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s