Bu Güzel Adalarda Yaşamayı Kim İstemez ?

Resimde gördüğünüz ada Pasifik okyanusunda, Fransız Polonezyası olarak adlandırılan Polonez adalarından biridir. En meşhuru “Tahiti” dir. Tahiti denince aklıma hemen Paul Gaugin geliyor. Çoğu ressam gibi çağında anlaşılamayan Gaugin, Van Gogh ile geçen günlerinden sonra depresyon içinde bu adalara gelmiş ve uzunca bir müddet burada yaşamıştı.

Paul Gaugin 42 yaşında

Onun yaşadığı yıllarda bu ada ve çevresi tertemizdi, kelimenin tam anlamıyla cennetti… Sonra ne oldu derseniz, önce Amerikalılar gizli gizli bir takım işler çevirmeye başladılar. Marshall adaları yakınında mercan atollerinde gözlerden uzak, işlerini yaptılar. Ancak yaptıkları çalışmanın bir müddet sonra görüntüleri basında yayınlanınca açıklamak zorunda kaldılar. 1950 li yıllara ait Hafta dergisinde yayınlanan fotoğrafı aşağıya alıyorum.

Fotoğrafa dikkatli bakarsanız sağ alt köşede plaj kabinlerini ve güneşlenen insanları görebilirsiniz

Patlama o kadar şiddetliydi ki kilometrelerce uzaktan görülmüş ve bu resim rahatça çekilebilmişti. Yaptıkları deneylerin ne olduğunu artık bütün dünya biliyordu. Bu ne ilk, ne de son denemeydi. 1 Mart 1954 günü yaptıkları deneme facia ile sonlandı.. Yakın yerleşim yerlerindeki yerli halkın tümü hastalandı, kilometrelerce uzakta hiç bir şeyden haberi olmayan Japon balıkçı gemisi radyoaktif küller altında kaldı, tüm personel hastalandı. ( Yakın zamanda bu olay Nükleer Karşıtları tarafından filme alındı “Godzilla” olarak gösterime girdi ) Amerika’da Watergate olayı ile belgelere getirilen şeffaflık sonunda, insanlar yapılan deneylerin sayısını öğrenebildi. Amerika’nın yaptığı bine yakın, evet yanlış okumadınız bine yakın deneyin neredeyse tamamı Pasifikte gerçekleştirilmişti. Yalnız Amerika mı, bir yandan Rusya. Onlar da deneylere başladılar. Bu arada İngilizler de boş durmadı. Arkasından Çin ve Hindistan. Fakat Amerika ve Rusya’dan sonra en fazla nükleer bomba deneyini kim yaptı tahmin edemezsiniz. ? Cevap :Fransa.. ( Kaynak ; List of Nuclear weapon Tests, Wikiland ) 217 patlatma ile üçüncü sırada yer aldı. Ve bu deneylerin tamamına yakınını Fransız Polonez adalarında yaptı. Şimdi soruyorum: Hangi acımasızlar, bu güzelim adaları sahte cennet haline getirdi..?

M Meran Pakel

Dalyan, 14.04.2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s