Eserlerini gördüğümüz ama Hiç Tanımadığımız İnsanlar…..

Bodrum’un yerli halkının çok ünlü bir deyişi vardır. Yolda iki kişinin konuştuğunu görürsünüz, uzun uzun konuşurlar, ayrılınca sorarsınız. “Kimdi o konuştuğun?” cevap basittir. “Bilmiyorum.” “Nasıl olur bu kadar konuştun.!” başını çevirir, dürüstçe cevaplar.”Geçinmeye gönlüm yoktu, onun için adını sormadım..” Bugün size anlatacaklarım bu olaydan farklı, hepimizin gördüğü ama adını bilmediğimiz insanlardan birinin yaşam öyküsü olacak…

Resimde gördüğünüz çocuğun adı Reynold, küçük yaşta başlayan resim merakı, lisede resim öğretmeninin ilgisiyle gelişir. Çocukluk resimleri adeta profesyonel çizimler gibidir, aşağıya alıyorum.

1936 yılında, o günlerin önemli bir çizgi roman çizeri olan Hal Forrest ile tanıştığında on dokuz yaşındadır. Görevi, Hal’in çizdiği resimleri, çini mürekkeple, üzerinden geçerek tamamlamasıdır.

Lise öğretmenlerinden birisinin ağabeyi olan ünlü grafiker ressam Norman Rockwell ile tanışır ve onun öğütlerini dinler “iyi bir grafiker olmak istiyorsan çizgi romandan uzak durmalısın”. Kısa bir zaman sonra Otis Sanat Enstitüsü’nden burs kazanır. Askerliğinde de resimden kopmaz, hava kuvvetlerinde teknik ressamdır, ileride evleneceği Mary ile burada tanışır. Askerden sonra çeşitli dergilere grafik, resim ve tasarımlar yapar. ‘Art Center Collage of Design’ onun hayatının bir başka dönüm noktası olur. Orada Misha Kallis ile tanışır. Misha, Universal Stüdyoları’nın sanat direktörüdür. İşte buraya kadar mesleğinde nasıl adım adım ilerlediğini anlattığım Reynold Brown bizim hayatımızda bu noktadan sonra önemli bir rol oynayacaktır. Universal için ilk yaptığı afiş tasarımını aşağıya alıyorum, yıl 1954.

Üstteki ve alta aldığım filmler Türkiye’de oynamadı.

Bundan sonra aldığım afişleri umarım tanıyacaksınız.

Bizi filmlere çeken, bu güzel afişleri hazırlayan Reynold 1976 yılında en verimli çağında felç geçirdi, sol tarafını kullanamaz oldu. Bu, onun çizim hayatının sonu oldu, çünkü o solaktı.

Dört yaşında resimle başlayan bir insanın resimden ayrılması düşünülemezdi, eşi Mary’nin yardımıyla yine resim yapmaya başladı artık ailesi için manzara resimleri yapıyordu. Vefatından üç yıl sonra, 1994 yılında, hayatı, sinema dünyası tarafından, onu anımsatmak üzere dokümanter film yapılan bu insanı tanımanızı istedim.

M. Meran Pakel

Dalyan, 05.07.2019

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s