bir malikane ve bir şarkı

Resimde gördüğünüz ev, Londra yakınlarında Aston’da çekilmiş. adı Tittenhurst Park. Geniş bir arazinin içinde bir kır evi var. Resimlerini aşağıya alıyorum.

Bu büyük arazinin sahibi 1980 yılında Abu Dabi Emiri Seyid bin Sultan el Nahyan’dı. Önceki sahibi Ringo Starr’dan almıştı, evet yanlış okumadınız, eski sahibi Beatles’ın ünlü davulcusuydu. Ringo ve ailesi bu binada dokuz sene yaşadılar. Peki Ringo kimden almıştı derseniz, o burayı John Lennon’dan satın almıştı. John Yoko ile 1969 da evlenir ve bu eve gelirler.

Malikanede çok az eşya ile, sadece birlikte olmak, onların yaşamı için yeterlidir. Sade, çoğunlukla çıplak ayakla gezindikleri bu koca binaya eşya olarak sadece bir kaç oryantal el dokuma kilim getirmişlerdir. John çalışırken, Yoko bütün pencereleri açardı, müzik geniş pencerelerden bahçeye yayılır. Ono, yerde oturup sesin yankılarını dinlerdi gün boyunca.

Mayıs ayında bir sabah kafasında çınlayan notaları ve şarkıyı ancak Temmuz ayında bitirir, günümüzden tam kırk sekiz sene önce. Ön kayıtlarını stüdyo haline getirdiği evin bir bölümünde yapmıştır.

Ağustos ayında Yoko ile elele evden çıktıklarında yanında kayıtlar vardır, New York’a gelirler. Esas kayıt burada yapılır, kayıtta George Harrison yanındadır. Sözleri kendisine aittir, ama Yoko’nun ‘Grapefruit’ adlı eserindeki sözler ve eşinin fikirlerinin onun ağzından dökülmesidir adeta.

“imagine there is no heaven” diyerek başlayan şarkı bütün dünyayı etkiledi

“Benim bir hayalperest olduğumu söyleyebilirsin,

fakat ben yalnız değilim..

umuyorum, belki bir gün sen de bize katılırsın..”

ve dünya bir bütün olur..”

Hiç bir şarkı insanlığı bu kadar sıcak bir mesajla kucaklamamıştı.

Lennon ve Ono bir daha o eve hiç gitmediler, ‘Malikane’ ve etrafındaki sakin bahçe görevini yapmış, Dünyaya bir efsane şarkının yazılmasını sağlamıştı, yine böyle bir Temmuz ayında.

M. Meran Pakel

Karşıyaka, 25.07.2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s