Dalya…

Yukarıdaki resmi, Çiçeksepeti’nin blog sayfasından aldım. Adı ‘Yıldız Çiçeği’ diğer adıyla ‘Dalya’. Bu çiçeğin en önemli özelliği, bütün çiçekler genellikle baharda açarken, o bütün yaz bekliyor ve güneşi iyice benliğinde hissedince, Eylül, Ekim aylarında açıyor. Bir diğer örneğini aşağıya alıyorum.

Bu çiçeğin orijini Meksika. Hollandalılar çiçeğe meraklı, bizden Lale’yi aldıkları gibi, Meksika’dan ‘Yıldız Çiçeği’ni bir kutu içinde, 1800’lü yılların sonunda ülkelerine getiriyorlar, kutuyu açıyorlar, yolda hepsi kurumuş sadece bir tanesi canlı kalmış ve ondan üretiyorlar.

‘Dalya’, diğer manası ‘hedef koyulan sayı’, bizde genellikle yüzün katları için kullanılıyor. Bu bizim yüzüncü yazımız, yani Dalya..

Kime teşekkür etmeli bilmiyorum, siteyi kuran kızıma mı ? Bıkmadan usanmadan, titiz çalışmayla yazıları düzelten eşime mi ? yoksa sıkılmadan beni okuyan değerli insanlara mı ? Ya da delikli kuruşları ilk defa bana verip kafamda ışığı yakan Özcan kardeşime mi? Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum, ama bir insan var ki onu özel olarak yazmam gerekiyor.

Çocukluğumuzda, bir ödev verildiği zaman bizi bir korku kaplardı, “nereden bilgi bulacağız?” diye… elimizde kaynak kitap yok, ansiklopediler tam olarak basılmamış… büyüklerimize danışır, cevapları bulmak için çırpınırdık. Ben şanslıydım, Bahçelievler’in bir kısmı öğretmen komşularımızdı. Bugün bilgiye ulaşmak artık çok daha kolay. İşte bize bunu sağlayan kişilerden birine teşekkür etmek istiyorum. Bu insanın felsefesi, “Bilgi bütün insanlığındır.” Bu felsefe ile bugün kullandığımız internet ansiklopedisini kurdu, yetmedi, çılgınca bir karar aldı. “Madem ki hükümetleri biz seçiyoruz, o zaman onlar güçlerini gizli kararlar ve bilgilerle alamazlar, her şey açık olmalıdır.” Bu kararı uyguladı, 1971 doğumlu bu genç adam. O, bugünün Don Quixote’si, atı Rosinante ve yardımcısı Sancho ile ‘Hükümetlere’ saldırdı. Her şeyin açık olması için, ona teşekkürden de öte şeyler borçluyuz. Unutmayalım, savaşı sürüyor. Bu adamın adı Julian Assange, Radikal gazetesinin ekinde 8 Aralık 2010 da çıkan resmi ile yazımı sonlandırıyorum.

M. Meran Pakel

Dalyan, 24.08.2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s