Bir yıldız kaydı…

Yukarıda gördüğünüz resim, bildiğiniz gibi Lautrec’in. Jane’in ince bedeninin estetik kıvrılışını, hayatını gece kulüplerinde hiç güneş görmeden kazanan bu genç kadının yüzündeki saflığı özellikle çizmiş, ama bugün konumuz bu değil, bir mekan.. 1970’li yılların ortalarında Ankara’ya bir belediye başkanı seçildi. Sadece bir dönem başkanlık yapan Vedat Dalokay’ın zamanında Kızılay’da Sakarya caddesi, gençlerin buluşma yeri oldu. Batının büyük şehirlerine benzer birahaneler açıldı ve artık bizim işten çıktıktan sonra oturup konuşabileceğimiz bir yerimiz olmuştu.

Aşağıya resmini aldığım mekanın adı ‘Net Piknik’ resim ikinci katı yapılmadan önceki hali, onun altındaki resim ise ‘son’ resmi.

‘Son’ diyorum, çünkü artık kapandı. Ankara’nın entellektüel insanlarının buluşma yeri olan bu mekan yıllar öncesinin ‘Kürdün Meyhanesi’ gibi yaşadı bir dönem ve kapılarını kapattı.

Boşalan iç mekanında şimdi sadece fısıltılar ve kahkahalar arasında geçen konuşmalar uçuşuyor. Açıldığı günden bu yana duvarlarını süsleyen Lautrec ve sanat posterleri hala yerinde. Tatlı anılarımın olduğu bu mekanı unutturmamak istedim.

En eski çalışan Şaban’la birlikte..

M. Meran Pakel

Dalyan, 02.01.2020

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s