Ankara Bahçelievler’in Fırını

Yukarıdaki resimde gördüğünüz yer, Ankara’nın Bahçelievler semti. Bugünlerin en popüler caddesi ‘Yedinci Cadde’ üzerinde çekildi. 1940 lı yılların sonunda kurulan bu semtin ilk adı ‘Küçük Evler’di, daha sonra ‘Yukarı Bahçelievler’ olarak değişti ve en sonunda tüm çevre Bahçelievler olarak adlandırıldı.  Kurulan bu mahallenin ilk çarşılarından birisi işte bu resimde gördüğünüz yerdeydi.  1950 li yılların başındaki halini kendi çizimimle size tanıtmaya çalışacağım.

Bahçelievler fırını ve çarşısı 1952

Sağlı sollu karşılıklı dükkânlar şeklinde yapılmış olan bu çarşının hemen soldaki ilk binası semtin ‘Fırını’ydı.  İki kardeş tarafından açılmıştı. Ali ve Nuri adındaki bu iki kardeşten Ali Ertürk daha sonra semtin muhtarı oldu. Ali beyin oğlunun lakabı ‘kol bacak’ tı. Atalay adındaki  bu genç mahallenin hem zeki hem yaramaz gurubu olan Uğur Mumcu, Önder Pekcan, Hüseyin Ersoy gibi gençlerin arkadaşıydı.

Fırının arkasında o günlerin en geçerli nakliye aracı olan at arabaları ve bağlanmış atlar dururdu.  Hemen yanında odun ve kömür satan bir yer içte bizim fırının arkasına açılmıştı.

Ben henüz yedi sekiz yaşındayım, okumayı çok seviyorum. Özellikle resimli romanlara bayılıyorum. Harçlığım yetişmiyor, ancak bir veya iki tane alabiliyorum.  ‘Ne yapabilirim’ diye düşündüm, kimseye söylemeden doğru fırının yolunu tuttum.  Tezgâh tahtası dışarıda ve boyum ancak yetişiyor.  Kimsenin olmadığı bir andı, yaklaştım, Ali bey içeriden ‘Ne istiyorsun yarım mı çeyrek mi ?’ diye sordu. O tarihlerde ekmek oldukça büyük, esmer ve tek tipti daha francala denen beyaz unlu mamul icat edilmemişti. Bu nedenle o büyük ekmekler ince uzun tahta saplı bıçakla isteyene yarım isteyene çeyrek olarak kesilirdi. Cesaretimi topladım.’Ali amca beni çırak olarak alır mısın ?’ dedim.  Bana şöyle bir baktı. Babamı tanıyor, başını salladı, ‘Git oğlum git beni Hayrettin beyle kavga mı ettireceksin. ?’ İlk işe girme teşebbüsüm böylece başlamadan bitti.

İşte en yukarıdaki resimde gördüğünüz tüten bacalı bina şu anda Bahçelievler’in en eski binasıdır.  Yetmiş yılını çoktan dolduran bu binanın önüne dükkanlar eklendi. O artık geride sessiz ama aynı şekliyle devam ediyor.

M. Meran Pakel

Dalyan, 12.05.2020

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s