Bir Senarist, Bir Özel Efekt Tasarımcısı ve bir Heykelcik…

En üste aldığım resimdeki hanımın ismi ‘Melissa’ o özel bir çevre aktivistiydi, 1990 lı yıllarda Tibet için yapılan bütün eylemlerde onu en önde görürdünüz. Biz onu tanımasak da onun yazdığı senaryo ile çekilen filmi çoğumuz görmüştür.  Bu güne kadar en yüksek gelirli filmlerden biri olan E.T. filminin senaryosunu o yazdı.  En duygusal anları, ET’nin  ‘Evime Telefon etmek istiyorum’ cümlesi ve o sahne orijinalinde olmamasına karşın onun eklemesiyle çekildi.

Diğer resimdeki kişinin adı Carlo Rambaldi, Bolonya Güzel Sanatlar Akademisini bitirdi.  En beğendiği iki ressamdan biri Pablo Picasso diğeri Renato Guttuzo idi.  Ressam olmak hayali ile başlayan gençlik yılları onu da sinema endüstrisinin içine aldı. Yaratıcı kişiliğinin hayal gücü ile birleşmesi sonunda o ‘Sinema Özel Efekt Sanatçısı’ oldu. Dijital çağın daha adı bilinmezken o doğa üstü tüm görüntüleri yaratan sanatçıydı. Neler yaratmadı ki, Herkül den King Kong’a kadar. Steven Speilberg le dha önceki filmlerinde beraber çalışmışlardı, şimdi işi daha zordu, bir uzaylı tasarlayacaktı. İşte E.T. nin yaratıcısı Carlo dur.

Carlo Ülkemize hiç geldi mi? Bilmiyoruz, gelmiş olması kuvvetli bir ihtimal. Herkül ve Truva Prensesinin tüm çalışmaları sanatsal olarak ona ait.

Ben gelmiş olduğunu tahmin ediyorum. Aşağıya aldığım heykelcik (Figürün ) şu anda Atina’’da bir müzede sergileniyor, bir diğer örneği ise Çanakkale müzesinde.

Stargaze Heykelciği

Her iki örnek Frank Calvert tarafından bulunmuş ve ona ‘Stargaze’ adı verilmiş, her ne kadar ‘Hayal ürünü’ olarak adlandırıldıysa da neden ve niçin yapıldığı bilinmiyor. Albatros ( Doğal su Mermeri ) taşın cinsi.  Kafama takılan soruyu sizlerle paylaşmak için bir daha yineliyorum. Acaba Carlo  E:T. yi tasarlarken bu heykelciği görmüş olabilir mi?

Yazımızı Carlo’nun sözleriyle bitirelim. ‘Bugün bilgisayardan anlayan bir çocuk bile bütün sinema efektlerini yapabiliyor, inanılmaz işleri başarabiliyor ama dikkat ederseniz, bir eksik var.  Teknolojinin olmadığı o devirde bizim yarattığımız tüm doğaüstü canlılarda bilgisayarın yapamadığı bir şey var. Nedir diye sorarsanız,  King Kongun bakışını E.T. nin gözlerindeki derinliği bugün başaramadılar, biz hislerimizle onlara duygular verdik, işte fark burada..’

Melissa Mathison’nun, İndiana Jones rolünü oynayan Harrison Ford’la bir zamanlar evli ve iki çocukları olduğu notu ile bitirelim.

M. Meran Pakel

Dalyan, 15.08.2020

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s