Kutsal bir Yer ve Bir filim…

En üste aldığım fotoğraf 1900 yılında çekilmiş, alttaki fotoğraf ise günümüzdeki görünüşü. Burası Amerika Birleşik Devletlerinin Wyoming eyaletinde, vakti zamanında, Amerika’nın gerçek sahipleri olan Kızılderililer bu tepenin hemen altında yer alan nehrin kenarlarında yerleşmişler. Arazi kumluk ve sulak, nehrin fotoğrafını da ekleyerek gözümüzde canlandıralım.

Belle Fourche Nehri

Kızılderililer bu tepeye ‘Kötü Ruhların Yeri’ adını vermişler, onlarca, kutsal sayılan bu tepenin günümüzdeki adı ‘Şeytan Düzlüğü’.  Bu tepenin şöyle bir önemi var o, Amerika’da, Milli Parklara alınan en eski ve ilk yer. 1905 yılından bu yana korunuyor. Altı üstü bir taş yığını diyebilirsiniz, ama onlar kutsal bir mekan olarak koruyorlar ve bununla ilgili bir de yazı yerleştirmişler.

Şimdi gelelim hikayemize, 1977 yılının Kasım ayında, New York 54 üncü caddede, çok lüks arabalardan inen şık bay ve bayanlar aşağıda resmini gördüğünüz, Ziegfeld Tiyatrosunun önüne serilen kırmızı halılardan içeri giriyorlardı.

New York Ziegfeld Tiyatro Girişi

Tiyatronun üzerindeki ışıklarda yazılan  ‘Close Encounters from the third Kind’  (Üçüncü türden Yakınlaşmalar) filminin galası vardı. Altı Milyon dolar bütçeli film o tarih için rekor bir masrafla tam yirmi milyon dolara mal olmuştu. Yönetmen Steven Spielberg’le yapımcı ‘Columbia Pictures’ arasında serin rüzgarlar esiyordu.  Spielberg her çektiği sahneyi akşam tekrar seyrediyor beğenince ye kadar tekrar çekiyordu, ama masraflar arttıran esas neden ise filmin klasik 35 mm yerine 70 mm olarak çekilmesiydi. Bugünkü dijital sistemin olmadığı o dönemde bu şekilde çekilen filimde detaylar çok daha net izlenebiliyordu. Sonuç ne oldu derseniz, 340.8 Milyon dolar gişe hasılatı ile bir rekor kırıldı.  En etkileyici sahnesi, uzaylıların aracının, bir tepeye inişi ve onlarla sadece beş notalık bir sesle iletişim kurmalarıydı. Kapaklar açılır ve dünyadan kaybolan insanlar birer birer dışarı çıkarlar. Aşağıya aldığım fotoğrafta gördüğünüz uzaylıların ‘Ana Gemisi’ nereye indi derseniz, size anlattığım o kutsal ‘Şeytan Düzlüğüne’..

M. Meran Pakel

Dalyan, 14.08.2020

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s