Bir ‘Pulun’ hatırlattıkları…

Yukarıda gördüğünüz pul 2012 yılında Alman Posta idaresi tarafından çıkarılmış, ‘Mavi Sürücü’ nün 100 üncü yılı nedeniyle. Şimdi bakalım bu pul bizi nerelere götürecek?..

Önce üzerindeki resimden başlayalım, Franz Marc tarafından çizilmiş, özellikle atlara düşkün bir Alman ressamı. Resmi 1911 yılında yaptığında otuzlu yaşlarının başındaydı.

Şimdi 1910 lu yılların başına dönelim, aşağıdaki resim Münih’te ‘Tiyatrocu’ caddesi  ( Theatinerstrasse ) 2012 yılında çekilmiş bir fotoğrafı.

Bugün en işlek alış veriş caddelerinden biri olan bu cadde İkinci büyük savaş sonrası 1953 kışında çekilen fotoğrafında görüldüğü gibi tek katlı mağazalar olarak yer almaktaydı.

İşte, 1910 lu yılların başında, Münih bir sanat merkezi olmuş ve özellikle, Doğudan gelen sanatçılarla Almanya’nın en renkli şehrine dönüşmüştü. Her yıl açılan Münih sanat ve resim sergisini boykot eden bir gurup genç ressam kendilerine bir ad aradılar ve sonunda buldular. ‘Der Blaue Reiter’  Bu adın gurubun içinde bulunan Vasily Kandinsky’nin aynı adı verdiği resminden alındığını söyleyenler var, ama bir gurup sanat tarihçisi ise ismin atlara düşkün Marc ile Vasily’nin ‘Sürücülsünden’ ortaklaşa çıktığını savunuyorlar. Yeni bir akımı oluşturan bu gurupta kimler var derseniz:  Wassily KandinskyAlexej von JawlenskyMarianne von Werefkin,  Franz MarcPaul KleeAugust Macke  ve Gabriele Münter önde gelen sanatçılar.

Kandinsky ‘Mavili Sürücü ‘ 1903

İşte bu yeni akımın resimlerini sergileyebilmesi için yukarıda anlattığım ‘Tiyatrocu Caddesinde’  Heinrich adında sanatsever bir dükkan sahibi onlara mekanını açtı. Sergideki eserlerin yer aldığı ‘Almanak’  kapağını ise, Kandinsky özel olarak resimledi.

Almanak Kapak resmi

İşte ömrü 1914 senesinde İkinci büyük savaşın başlamasıyla dağılan ama etkisi günümüzde devam eden, ‘Mavi Sürücü’ sanat akımının kısa hikâyesini bu pulla tekrar hatırladık.

M. Meran Pakel

Dalyan, 05.11.2020

176 ( 44 / 2020 )

Kaynak: Wikipedia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s