Bir Yazar, Bir hikaye ve bir tablo..

Yukarıda resmini gördüğünüz sevimli bebek, kız elbiseleri giymiş olmasına karşın bir erkek. Miller adını veriyorlar ona ilerleyen yıllarda o dedesinin adını ön ad alacak ve Ernest Hemingway olacaktır. Annesi müzisyendi ve oğlunun iyi bir ‘Çello’ sanatçısı olmasını istiyordu ama o gazeteciliği seçti. Bu mesleği ona ileride uygulayacağı ‘basit yalın ve kısa cümlelerle’ anlatım özelliğini kazandırdı. Yirmi yaşlarının başında İstanbul’a geldiğini bir yazımda anlatmıştım, daha sonraki yıllarda Paris’e yerleşti, yanında ilk eşi Hadley vardı. O yıllarını anlatan güzel bir eseri ülkemizde yayınlandı.

( Fahri Karagözoğlu’nun deseniyle Şampanya ve Kadın motifli kapak resmi )
Hamingway Paris Yılları

Başlangıçta sadece hikayeler yazıyordu. İsviçre’ye gitti, Hadley onun yanına giderken ‘Lyon Garında’ bavullarından biri kayboldu, ne yazık ki kaybolan valizin içinde Hemingway’in bütün çalışmaları vardı. Yapacak bir şey yoktu, elinde kalan üç hikayeyi basılması için gönderdi. Gönderdiği bu hikayelerden birisi ‘The Killers’ adıyla basıldı. Hikaye genç Hemingway’in yirmi yaşına gelmeden Al Capone un kalesi olan Chıcago’da kaldığı ve yaşadığı bir olaydan esinlenerek yazılmıştı. Mafya hileli boks maçında yenilmesi gereken İsveçli bir boksörün maçı kazanması üzerine onu nasıl cezalandıracağını kararlaştırıyor ve uyguluyordu.

İşte bu hikaye ve daha sonra yayınlanan ‘A Clean, well lighted place’ ( Temiz, Aydınlık bir yer ) hikayeleri koyu bir Hemingway hayranı olan Edward Hopper’i etkiledi. 1941 yılı sonlarında başladığı tablosunu ancak 42 yılının başlarında bitirebildi. Tablonun adının hikayesini ise eşi Josephine’in  Hopper’in kız kardeşine yazdığı mektuptan  öğreniyoruz.

‘Ed, çok güzel bir çalışmasını yeni bitirdi, onun için en uygun adın ‘Night Hawks’ olacağını düşünüyoruz.’ ‘Şahinler’ kelimesini Hopper özellikle ayırmış burada gece avına çıkmış ‘Kirli insanları’ vurgulamak istemiştir, şeklinde yorumlayanlar çoğunlukta.

‘Nighthawks detay

Yine eşinin notlarından resimdeki kadın için kendisinin modellik yaptığını ve diğer adamlar için aynalar kullanarak kendisinin modellik yaptığını yazmaktadır. Tabloyu devamlı çalıştığı New York daki Rahn resim galerisine satılması için bırakır.

Şimdi resim nerede derseniz Chicago’da sergileniyor. Belki de bir rastlantı.. Hemingwayin hikayesi ile aynı şehirde buluşması.

Nighthawks Chicago Art İnst. Salonlarında

Hemingway’in bu hikayesi ayrıca farklı yıllarda filme çekildi, Hopper’in Tablosundan dört sene sonra ve 1960 lı yıllarda olmak üzere, bu filmlerin afişleri ile yazımızı bitirmek istiyorum.

M. Meran Pakel

Dalyan, 08.11.2020

178 ( 46/2020 )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s