Yolunuz Paris’e Düşerse…

Yolunuz Paris’e düşerse, Sen Nehrinin hemen kenarında yukarıdaki fotoğraftaki binayı göreceksiniz. Burası eski tarihlerde bir gar binasıydı ve Orsay Garı olarak adlandırılmıştı.

1986 yılında Müzeye çevrilerek açıldı.  Fotoğrafta gördüğünüz Heykel bölümünde Aime Morot tarafından yapılmış bir anı heykeli burada sergileniyor.

Aime Morot’un Gladyatörler ve heykeltraşı eseri

Morot bu heykeli üvey babasının ölümünden sonra yapmış, eserinde görülen heykeltıraş onun üvey babası.

Bugün size tanıtacağım bu üvey baba, yukarıda gördüğünüz evde doğdu, henüz yirmili yaşlarında iken,  ‘Horoz Dövüşü’ adlı eseriyle ödül aldı. 

Horoz Döğüşü – Orsay Müzesi Paris

Resimleri ile üst üste ödüller kazandı, Fransa üstün Madalyası dahil çeşitli ülkelerin en üst nişanların sahibi oldu. Üretken ve çalışkandı ama onun en büyük özelliği ‘Akademisyen’ olarak resme bakışı ve detaya inen ince çalışmalarıydı. En önemli konularını Mitolojiden, Tarihten alıyordu, bir özel marakı, ‘Orient’ yani Batılıların gözünde Ülkemiz ve Mısır Medeniyetiydi. İlk doğuya gezisini bu nedenle Mısır’a yaptı.

Bu gezi sonrasında Bursa’yı ve ülkemizi tanıdı.  Resimin yanında heykel de yapıyordu. Malzemesi genellikle beyaz su mermeri-albatrostu..Oğlunu kaybettiğinde aşağıya aldığım branz ‘Acı’ heykelini yaptı.

Tam bir akademisyendi öğrenmek isteyen herkese ders veriyordu. Japonya’dan Amerika’ya kadar birçok ünlü ressam onun talebesi olmuştu.

Evet, bu heykeltıraş ve ressam Jean-Leon Gerome, bizim ilk müzecimiz ve ünlü ressamımız Osman Hamdi Bey’i de yetiştirmişti.

Onun çalışmalarından birkaç tanesi ile yazımızı sonlandıralım.

Tanagre, Mermer
Pygmelion ve Galates
Pollice Verso.*oil on canvas.*97,4 x 146,6 cm.*1872

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 23.03.2021

192 ( 14/21 )

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s