‘Dans sever misiniz?..’

Yukarıda görülen kişinin adı Horace. Size önce onu biraz tanıtayım. On yedi yaşında Birinci Dünya Savaşında hava kuvvetlerinde görev almış, Fransa Hükümeti onu madalya ile ödüllendirilmiş, gözü pek bir Amerikalı. Savaş sonrası ‘Ekonomik Buhran’ onun da gözyaşına bakmamış, birçok iş değiştirmiş ve sonunda ucuz dergilere yazdığı yazılarla hayatını sürdürebilmiş.

Yaşamı boyunca beş roman yazmış yarım bıraktığı altıncı romanı daha sonra bilinmeyen bir yazar tarafından tamamlanmış. Romanları dışında sayısız dedektif hikâyeleri yayınlanmış. 1955 yılında elli sekiz yaşında aramızdan ayrıldığında çok fazla önemsenmemiş, sıradan  bir yazar diye adlandırılmıştı.. Ülkesinde önemsenmeyen Horace McCoy 1940 lı yıllarda Fransa’da yeni başlayacak bir akımın öncüleri tarafından dikkatle okunuyor ve romanları üzerinde tartışmalar yapılıyordu. Basit bir olay, bazen bir macera romanı veya hikâyeleri gerçek yaşamın görüntüleriydi. İşte hayatın ‘Saçmalığı’ görüşünün öncüleri ilk Egzistansiyalistler ( Varoluşumcu ekol ) onun okuyucularıydılar.

Horace McCoy’u yazdığı ilk romanından,  otuz dört yıl sonra çekilen filmle hatırladık.

Orjinal Film Afişi
Günümüz DVD Kapağı

Jane Fonda ve Michael Sarazin’in başrollerini oynadığı film, ülkemizde aynı adla oynamıştı. ‘Atları da Vururlar’ (değil mi? ) sadece son kelimesi eksikti.

Büyük ekonomik buhran sırasında insanlar para kazanabilmek için yarışmalar düzenlemiş katılanların son umuduna kadar çırpınışlarından gelir sağlamaya çalışmışlardı. İşte film daha doğrusu Mc Coy romanında böyle bir ‘Dans Maratonu’nu anlatıyordu, yalın ve özel anlatımıyla.

Filmi izlememiş olanların ilgisine saygımdan anlatmak istemiyorum, internetten kolayca bulunabilir. Ancak filmden bazı kareleri aşağıya alıyorum.

Film vizyona girdiği sene müthiş bir sükse yaptı yönetmen genç Sydney Pollack, 2021 yılına kadar toplam ödül olarak kırılamayan bir rekora imza attı. Fonda en iyi kadın oyuncu ödülünü ilk defa bu filmle kazandı. Bir sene sonra Cannes Festivalinde ‘Prömiyeri’ yapılarak Avrupa’ya tanıtıldı.

Orijinal romanı ülkemizde ilk defa Bilgi Kitapevi’nin yayınları ile kazandırıldı. Eser bugün Amerikan Edebiyatında gerçekçi romanlar arasında üst sırada yer alıyor.

Yazımızı o günlerin ünlü ‘Dans Maraton’ Yarışmalarında çekilmiş bir fotoğrafla bitirelim.

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 18.05.2021

197 ( 19 / 21 )

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s