Bir Oyun ve ve Bir Tablo

Yukarıda gördüğünüz bina Viyena’da, Kunsthistoriche Museum (Sanat Tarihi Müzesi) Yapımı yirmi yıla yakın sürmüş ve 1891 yılında açılmış, İkinci Büyük Savaştan sonra tekrar onarılmış bir yapı.

Bugün anlatacağım konu, bir gençlik oyunu.  Sadece erkeklerin oynadığı bu oyuna bizim zamanımızda ‘Uzun Eşek’ adı veriliyordu.  İki takıma ayrılan oyuncular kura sonucu ya ‘eşek’ olurlardı ya da üzerine binen seyisler.  Tarafsız birisi de ‘Yastık’ olurdu. Birinci grup başlarını birbirinin bacaklarının arasından sokar, eğilmiş bir halde, olabildiğince sağlam ve dengeli yastığın bacakları arasından geriye doğru dizilirlerdi. Oyuncu sayısına göre bu dizilmeler artar, bir bakıma eşeğin boyu uzardı. Seyis olan ikinci grup sıra ile arka arkaya üzerine atlar ve ileri geri yana sallanırlardı. Burada gaye eşeğin yükü taşıyamayarak, çökmesi üzerine kurulmuştu. İki üç dakika süren bu yaylanma sonrasında yıkılmamışsa bir tekerleme başlardı.

Bizim köyün imamı

Üstten verir samanı

Alttan çıkar dumanı..

Attı pattı

Kaç attı..

Üstteki grubun lideri parmaklarıyla bir sayı gösterir alttakiler bilemezse oyun sürer giderdi.. Artık bu oyunun pek oynandığını zannetmiyorum.  Hiç birimiz nereden ve nasıl çıktığını bilmeden bizden büyüklerden görerek devam ettirdik.

Şimdi tekrar Viyana’ya dönelim. Bu müzede Erken Rönesans dışında, Felemenk Altın Çağının pek çok eseri sergilenmekte. Birçok ressam yetiştirmekle ünlü Bruegel ailesinin en yaşlısı ‘Baba Pieter’in orada sergilenen bir eserini gördüğünüzde sakın şaşırmayın. Önce eseri aşağıya alıyorum.

‘Çocuk Oyunları’ adını verdiği bu eserinde şaşırtıcı bir şekilde bizim ‘Uzun Eşek’ oyunu resmin sağ alt köşesine yerleştirilmiş.

Bu resmi 1560 yılında yaptığına göre bizim oyunumuz en az beş yüz sene öncesinde bile oynanıyormuş.

Bu oyun acaba nereden çıktı ve nasıl yayıldı diye düşündüğümde, belki bir gün bir araştırmacı çıkar ve ilgilenir, umutlanıyorum. Aynı tablodan oyunu daha net gösteren bir detayla yazımızı bitirelim.

M.  Meran  Pakel

Dalyan,03.06.2021

199 (21/21)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s