’21 Haziran..’

Bugün dünyamızın Zodyak takımyıldızlarından ‘Yengeç’ grubunun etki alanına girdiği gün. Önce ‘Zodyak’ kelimesi üzerine bir iki söz yazmak istiyorum. Kelimenin başındaki Zo bugün İngilizce’de kullanılan zoo kelimesi gibi, ‘Hayvanlar’ anlamına geliyor. Son eki ark’ın orjinali ‘arch’ kemer veya kuşak anlamında eklenmiş yani hayvanlar kuşağı olmuş. İşte kuşak şeklinde gökyüzünde gördüğümüz ve burçları sembolize eden takımyıldızların adının başlangıcı. Şimdi gelelim bu günkü hikayemize:

Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz yer, Eski Mısır’da Nil nehrinin batısında kalan bir antik yer. Adı ‘Dendera’.

 1800 lü yılların başlarında Napolyon’un Mısır’a girmesinden sonra, Nil vadisi boyunca bir çok Fransız arkeolog, fotoğrafçı, ressam ve sanatkar aralıksız çalışmaya başladı. İşte Diplomat, ressam ve arkeolog olan Vivent Denon böyle bir ortamda, bu antik şehre geldi. Tanrılar için yapılmış M.Ö. 3000 lere kadar uzanan bu tapınaklardan birisinin tavanında gördüklerini kâğıda döktü, 1802 yılında Paris’de yayınlandı. Kitabı inceleyen Sébastien Louis Saulnier, adındaki bir antika eser meraklısı (?) Claude Lelorrain’le görüştü ve ne olursa olsun eseri Paris’e getirmeleri için anlaştı.  Arada yaşananlar başlı başına bir roman konusu, 1821 yılında sökülen tavan, 1822 yılında Paris’e getirildi.  Kumtaşı plakalarına kazılarak yapılmış boyalı bu tavanda ne var derseniz, orijinal boyaları ile aşağıya alıyorum.

MÖ yıllara ait olan bu muhteşem eser,  bilinen ilk ‘Zodyak Takımyıldızları’ yani burçların o yıllarda gökyüzünde dizilişlerinin çizimi.

Bugün yolunuz Mısır’a düşerse tapınağın tavanında bir replikası var. Mısır hükümeti orjinali için yaışmalar yapıyor yerine konması için. Aslı ise Louvre Müzesinde, bu arada Vivent Denon’u unutmamışlar, onun adına Mısır’dan gelen eserler için bir ayrı bölüm var müzede, büstü ile birlikte.

İnsanoğlunun gökyüzü ile ilgisi çok daha öncelere dayanıyor, umarız bir müddet sonra Çin arşivleri de yayınlanır ve belki de Tarih,  Doğu Kaynaklarına göre yazılır, yeniden.

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 21.06.2021

201 (23/21)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s