Unutamadığımız ‘Üç Çizer’..

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz kişinin adı Maurice de Bevere, alta aldığım ilk fotoğrafta Rene ve onun altında Alberto’nun fotoğrafları yer alıyor.

Her üçünün ortak yanı, zevkle okuduğumuz, daha doğru bir deyişle bıkmadan okuduğumuz çizgi romanların yaratıcıları. Önce Maurice’den başlayalım. Belçıka’da doğdu, saygın bir okulda okuyordu. Matematik eğitmeni, ailesini okula çağırdı ve doğrudan ‘Üzgünüm ama çocuğunuzun hayatta başarılı olma şansı hiç yok’ dedi oysa küçük Maurice öyle veya böyle bu dersten geçebiliyordu. Sonunda okulu bitirdi. Çizim ve karikatüre meraklıydı, ilk çizgi romanını Fransa’da yayınlanan ve halen yayın hayatını sürdüren ‘Spirou’ ( Ülkemizde de bir ara yayınlanan Sipru ) çizgi roman dergisine gönderdi. Arizona 1880 adıyla yayınlandı. Derginin kadrosuna çizer olarak girdiğinde yirmi üç yaşındaydı. İlk kazandığı parayla Amerika’ya doğru yola koyuldu. Altı sene Amerika’da kaldı. İşte bu gezi sırasında ikinci fotoğrafta gördüğünüz Rene ile tanıştı ve çabucak kaynaştılar. Rene muzip esprili ve komik bir adamdı. Çizerliğinden daha çok hikâye anlatmayı seviyordu. Rene’nin vefatına kadar tam yirmi iki sene birlikte çalıştılar. Evet, hepimizin bildiği Lucky Luke onların eseri. Marice isminin İngilizce karşılığı olan Morris’i kullanmaya başladı, Rene Gosciny ise tüm maceraları yazdı.

Gelelim Albert’e babasının İtalyan aksanı ile Fransızca konuşması nedeniyle adı ‘Alberto’ olarak kayıtlara geçtiğinde minik bebekte şaşırtıcı bir şey vardı. Doğuştan her iki elinde altı parmak bulunuyordu.. Küçücükken bir operasyonla düzeltildi.  Çizimlerine anaokulunda başladı. İleri sınıflara geldiğinde renkli resimlerde zorluk çektiğini gören ailesi bir doktora götürdüler ve onda, ‘renk körlüğü’ olduğu anlaşıldı. Yılmadı renklere numara vererek çalışıyordu.  1952 yılına geldiğimizde Rene ile karşılaştı ve iyi bir arkadaş oldular. 1961 yılında dünya yeni bir kahramanla tanışıyordu. Bu iki arkadaşın yarattığı isimle,  Asterix böyle doğdu.

Gelelim işin trajik tarafına en önce 1977 yılında Rene hayatını kaybetti. Olay rutin bir sağlık testi sırasında ‘eforlu’ kalp testinde oldu. Yaşama döndürülemedi.  Asterix ve Lucky Luke’un birer kanadı kırılmıştı.

Morris garip bir biçimde kendi kaderini sanki resimlemişti. Birçok çizgi romanında yer alan merdivenler onun sonunu getirecekti. Bir onarım sırasında merdivenden düştü, kurtarılamadı. 77 yaşındaydı ve Rene’nin hayatını kaybettiği 19’77’ belki bir tesadüftü.

En sağlıklıları Albert’i 2020 başında kaybettik. Üvey oğlu ile birlikte kaldığı evde kalp krizinden öldüğü söylense de oğlu onun Covid-19 dan hayatını kaybettiğini iddia etti. Altı parmaklı renk körü bu usta çizeri artık çizimleriyle hatırlayabileceğiz.

 Bu arada bir kaliğraf-çizerimizin adını anmadan geçemeyeceğim. Red Kit adını onun koyduğunu ve birçok espriyi bizim anlayışımıza göre yeniden yazdığını biliyoruz. Red Kit kapaklarının çoğu onun çizimidir. Ferdi Sayışman bize onu daha çok sevdiren çizerimizdi.

(Daha fazla bilgiyi Sevgili Ayten Serin’in sayfasında bulabilirsiniz.)

M. Meran Pakel

Dalyan, 23.08.2021

207 (29/21)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s