Bir Şehir ve Bir Gezgin…

Yukarıya aldığım fotoğraflar Peru’nun Cusco Şehrinden. Üç bin metre yükseklikte bulunan bu yerleşim yeri UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak tescillenmiş. Eski ev ve sokakların bozulmadan korunduğu bu yerlere yolunuz düşerse aşağıda gördüğünüz Cadde de şaşırmayın.

Adı, Hatun Caddesi. Tam adı Hatun Ruhiyug. Onların lisanında ‘Hatun’ eski anlamına geliyor bizden farklı olarak. Taş duvarlar ise, işte bugünkü konumuz.

Gezginimizin adı Hiram, Hawaii’de doğmuş. Eğitimini Birleşik Devletlerin en ünlü üç okulunda yaptı. Önce Yale’den mezun oldu, Berkeley’i bitirdiğinde 23 yaşındaydı, durmadı Harvard Üniversitesinde Doktora yaptı. Tezinin konusu ‘Güney Amerika Arkeolojisi’ üzerineydi, ancak o yıllarda Üniversite’de bu tezi denetleyecek öğretim görevlisi yoktu. Konunun uzmanı olmayan öğretim görevlileri tezini onayladılar ve Hiram hiç temel arkeoloji dersi almamasına karşın ‘Arkeolog’ olarak doktora tezini tamamladı.

Hiram (Üstte) arkadaşı George ile

Hiram yanına arkadaşı George’u alarak Güney Amerika’ya gitti. Uzatmayalım, sonunda kayıp İnka şehri Vilkabamba’yı başka adlandırmayla İspanyolların dediği gibi Espiritu Pampa’ Ruhlar Yaylasını ( Pampa) yerlilerin yardımı ile buldular.   Sonrasında, işte yukarıda size tanıttığım Cusco yakınında, yeni dünyanın en yeni yedi harikasından biri olan ‘Machu Picchu’ harabelerine geldiler.

Aşağıya aldığım fotoğrafı Hiram kendisi çekmiş, o tarihlerde, henüz kazı yapılmadan. Diğeri bugünkü hali.

‘Eski Piramit’ Machu Picchu ya çıkarken göreceğiniz teraslarda gizemli duvarlarla karşılaşacaksınız. Bu bölgede tüm duvarlar, birbiri ile arasında hiç boşluk bırakmayacak şekilde işlenmiş.

On üçüncü yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bu duvarın taşlarını, hassasiyette kesebilecek teknoloji olmamasına karşın nasıl yapıldığı bugün çözülmemiş bir soru. 

Hiram Machu Picchu’ da kamp yaptığı çadırında

Gezginimize ne oldu derseniz,  bu büyük geziden sonra Arkeolojiyi bıraktı, İlk Büyük Dünya savaşında Hava Subayı olarak görev yaptı sonrasında siyasete atıldı ve sadece bir gün süren eyalet Valiliğinden sonra,  Senatörlüğe kadar yükseldi

Peki, İnka Medeniyetine ne oldu derseniz, onlar İspanyolların getirdiği bir salgınla yok oldular. Bedenlerinin savunmasız olduğu bu mikrop, bildiğimiz ‘Çiçek Hastalığından’ başka bir şey değildi

Yazımızı Hram Bingham III ün arkadaşı George’un kız kardeşi tarafından yapılmış resmi ile bitirelim.

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 07.12.2021

216 ( 38/21 )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s