Argostoli’den Alaca’ya.. Bir başka duvar hikayesi

Yukarıya fotoğrafını aldığım yer Adriyatik denizine bakan bir adada çekilmiş. Zakintos adasının yakınındaki Kefolonia adasından. Yunanistan’a bağlı bu adalar birliğinin başkenti Agostoli. Turizmle geçinen bu adada gün batımı denizin lacivert renkleri ile izleyenlere unutulmaz anlar yaşatır.

Adayı ilk defa Batı Dünyasına tanıtan, daha önce de kendisinden bahsettiğimiz, otuz yaşındaki John Hamilton oldu. 1835 sonbaharında aşağıya fotoğrafını aldığım limana geldi.

Argostoli 1900 lü yıllarda

Gemi bir ertesi gün kalkacağı için bolca zamanı vardı, rahatça dolaştı ve kendi el çizimleri ile karşılaştığı ‘Antik Duvarları’ resimledi. Kitabı, 1842 yılında basıldığında, 21. Sayfasında Eski Kranii şehrinin duvarları belgelenmiş oluyordu.

Bu duvarların, bir önceki yazımızda gördüğünüz, Peru’daki duvarlarla aralarında çok yakın bir benzerlik var. Hiç boşluksuz ve birbirine farklı biçimlerle bağlanmışlar.

Bu güzel adada yaşayanların en büyük endişeleri ise, depremler. 1953 yılında Argostoli şiddetli bir depremle sarsıldı, o kadar güçlü idi ki, deprem sonrası yapılan topografik ölçümler adanın atmış santim yükseldiğini gösterdi. O günleri yaşayanlar ‘insan yapısı hiçbir şeyin kalmadığını ‘ söylüyorlar.

Bu yıl geçtiğimiz Eylül ayında ada bir daha sallandı. Neyse ki, güçlü değildi, can ve mal kaybı olmadı.

Aynı günlerde, yine John Hamilton’un dünyaya tanıttığı Çorun Alacahöyük’teydim. Bu üçüncü ziyaretimdi. Gerçek yıkılmaz duvarların nasıl olabileceğini düşünen, ‘Antik Dünyanın’ mühendisleri burada bunu başarmışlardı. Duvar taşları birer ‘Lego’ parçaları gibi işlenmiş ve sıfır hata ile birbirine kilitlenmişti.

Yorumu size bırakarak yazımızı sonlandıralım.

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 11.12.2021

217 ( 39/21)

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s