Bir ‘Kağıt Para’…

Yukarıya aldığım İspanya’nın 1999 yılbaşında Euro para birimine geçmeden önce, 1980 li yıllarda kullandığı banknotlardan. Ön yüzünde Cervantes’ten sonra en ünlü olduğu düşünülen yazar, Benito Perez’ın resmi var., bizi ilgilendiren paranın arka yüzü.

Arka yüzünde gördüğümüz yerin fotoğrafını aşağıya alıyorum.

Bu fotoğraf Kanarya takım adalarının en büyüğü olan Tenerif’te çekilmiş.

Hava fotoğrafında gördüğünüz  gibi bu adanın en yüksek yeri bulutlarla kaplı volkanik bir dağ, adı Teide. İşte bu özel kaya tam bu volkanın yakınında.

Avrupa kıtasının en yüksek volkanı olan Vezüv’den neredeyse üç katı daha yüksek, tam 3718 metre yüksekliği var. Kanarya adaları nın Avrupa Birliğine girmesi ile birlikte işte bu dağ ‘en yüksek’ ünvanına ulaştı.

 Tenerif, Kıbrıs adasının üçte biri kadar büyüklükte bizim Bozcaadanın ise altmış katı. En büyük gelir ‘Turizm’ Bir milyon nüfüslu bu ada, yılda beş milyon turist ağırlama rekorunu da taşıyor.

Bu başı sarılı bir adam görünümündeki kayaya bir ad vermişler, ”Los Roques de Gracia’.

İşte bir kağıt paranın bizi sürüklediği yer işte burası. Gün olur belki giderseniz Tenerif, festivaliyle ünlü, Pandemi nedeniyle geçen sene yapılamadı.  1930 larda başlayan bu geleneksel gösteri her sene farklı bir konuyu öne çıkararak yapılıyor.

Sağlıkla ve dünyamızın güzellikleriyle kalmanız dileklerimle,

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 13.12.2021

218 ( 40/21)l

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s