Ege Denizinde ‘Özel’ bir ada..

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz ada, Ege Denizinde bir Yunan Adası. Adını Azize İrene’den almış Santorini olmuş bugünkü adıyla. Gerçek adı ise, eski çağlardan kalma Thera.

Girit adası ile bizim kıyılarımızın ortalarına yerleşmiş bir ada gurubu Santorini. Önce bu adayı, birkaç fotoğrafla tanıtalım.

Yaklaşık on altı bin nüfuslu, özellikle günbatımı, fotoğraf sanatçıları için muhteşem olan bu adada kim yaşamak istemez ki diye sorsanız, cevabım; ‘Ben’ olurdu.

Şimdi size nedenini anlatayım. Bu yerleşim yeri gerçekte Thiera Volkanının patlamalardan sonra geriye kalan ‘Kaldera’sı. Denizaltı volkanının yeryüzünde görünen kısımları işte bu adaları oluşturuyor. Tamamen volkanik olan bu adaların üzerinde yetişmiş büyük ağaç yok, en önemlisi su, çok kısıtlı.

‘Cruise’ gemilerinin yanaşacağı bir rıhtımı bile yoktu, gemi açıkta bekler, ziyaretçiler teknelerle adaya taşınırdı. Son yıllarda adaya bir havaalanı ve liman yapıldı.

Yerleşimin volkan bacasının en üst yerlerinde olduğu bu güzel adada en iyi nakliye günümüzde üzülerek söylemek gerekir, yine sadık dostlarımızla sağlanıyor.

En son 1950 yazında yeniden hareketlenen bu yanardağ neyse ki fazla zarar vermedi yalnızca aşağıdaki haritada tam ortada gördüğünüz yeni adacık oluştu. Diğer fotoğraf ise, bu ada üzerindeki lavlar, yakın tarihlerde çekilmiş.

Nea Kameni ( Yeni Yanık ) volkan adasından Santorini’nin görünüşü (2017)

Bu olayın etkisi var mı bilmiyorum, ancak 1980 li yıllarda azalan turizmi canlandırmak ve adayı daha iyi tanıtmak için, bir de film çevrilmiş.

Ege Denizindeki yüzlerce ada içinde özellikli ada Santorini. Yok, olan kıta Atlantis’in, bu yanardağın patlaması ile kaybolduğunu yazıyor antik çağın tarihçileri, üstelik tarih de veriyorlar. MÖ 1500 ile 2000 arası. Büyük gezi gemilerinin durağı Tihere belki biraz içimizi ısıtır diyerek noktalayalım

M. Meran Pakel

Dalyan, 17.12.2021

219 ( 41/21 )

2 Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s