‘Yüzen Ren geyikleri’ nin hikayesi…

Fotoğrafta gördüğünüz dağlar, Pirene Dağları, arkasında İspanya var. Bu küçük kasabanın adı ise, Bruniquel, Güney Fransa’nın ‘Occitanie’ Bölgesinde. Önce bu köyden birkaç fotoğrafı ekleyelim.

Dar sokakları ve taş binaları ile gördüğünüz Bruniquel’in önünden bir nehir akıyor, ‘Aveyron’ adında. İşte hikayemizin başlangıç noktası bu akarsu.

1866 yılında Paris-Orleans Demiryolları Şirketii, yapılması planlanan Montayban-Rodez demiryolu için, bölgeye bir mühendis gönderdi. Peccadeau de İsle adındaki genç adam, Aveyron nehri boyunca hafriyat kazılarına başladı, yedi metrelik yarma kazısından sonra, bir mağara ile karşılaştı.

Tam bir sene sonra Nisan 1867 de  Paris’te III. Napolyon  aşağıda fotoğrafını gördüğünüz alanda çağın en büyük olayını başlatıyordu.

1867 Paris Uluslararası Sergi Alanı ( 20 sene sonra aynı yere Eifel Kulesi yapılacaktır)

Avrupa’nın tüm İmparatorlarının soyluların davet edildiği ‘Uluslararası Sergi’ye katılan kral ve imparatorların arasında, Osmanlı Padişahı Abdülaziz ( Napolyon’un solunda ikinci ) yer almaktaydı.

İşte bu sergiye Mühendis Peccadeau D’İsle yedi sandık dolusu eşya ile katılmıştı. Mağara içinde bulduklarını satabileceğini düşünüyordu, ancak umduğunu bulamadı.

Yedi sene sonra 1884 yılında şansını denemek için bu sefer Toulous’da bir sergi daha açtı. Müze Müdürü olan Arkeolog Emile Cartaliac’a Müzenin satın alması için teklifte bulundu, reddedildi.

Sonunda günümüzün Cristie’s Müzayede Evinin kurucusu Bay Christe nim teklifi yerine, elindekileri British Museum’a düşük bir değerle sattı.

Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz obje bugün British Museum’un en kıymetli parçalarından birisi.

Mamut dişi üzerine oyularak işlenmiş, yüzen geyik figüründen dolayı adına ‘Yüzen Ren Geyikleri’ adı verilmiş. Bulunduğunda iki ayrı parçaydı. Uzun yıllar bu iki ayrı parça olarak sergilendi. Başka bir yazımızda anlatacağımız, Fransız Arkeolog ve Mağara bilimcisi Henri Breuil’in çabaları ile birleştirildi.

İşte boyu yirmi santime ulaşan bu Mamut dişi, Tarih öncesi insanın ilk sanat çalışması olarak değerlendiriliyor. Alaska’da yaşayan Ren geyiklerinin atasının, Sibirya’da bulunan Mamutların Avrupa’da görüldüğünün kanıtı olarak kabul ediliyor.

Peki, ülkemizde acaba ‘Mamutlar’ yaşadı mı diye sorarsanız, 2018 yılında, Yozgat’ın bir köyünde tarladan çıkan dev kemiğin bir Mamut çenesi olduğu ortaya çıktı.

2018 Cumhuriyet gazetesinde çıkan fotoğraf

M.  Meran  Pakel                             

Dalyan, 21.12.2021

220 ( 42/21 )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s