Bir Maraton Koşusu…

Yukarıya fotoğrafını aldığım yer ABD’nin ünlü eğlence merkezi Las Vegas. Kumar ve eğlence şehri olarak bilinen bu şehir ayrıca bir spor etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır.

Her yıl  Ocak-Mart ayları arasında Las Vegas Maraton Koşusu yapılır,

1983 Finişi

Las Vegas  Maraton Koşusunun ilki, 1967 yılında yapıldı.  Bugün size bu ilk koşunun hikayesini anlatmak istiyorum;

Bu maraton için ‘parkur’ özel olarak hazırlanmıştı,  yol boyunca meraklı izleyicilerin alkışları arasında koşu başladı.  İki saati geçen bu yarışın sonundaki kalabalık en önde gelen zayıf koşucunun hangi milletten olduğunu merak ediyordu. Beyaz atletinin üzerinde sadece kırmızı ay ve yıldız vardı.  Finişe yaklaştı ve o gün için hazırlanmış beyaz bantlı bölümü geçince durdu, ellerini kaldırdı, yarışı kazandığını düşünüyordu oysa iki finiş vardı ve o ilk finişte durmuştu, arkadan gelen Kanadalı atlet onu geçti.

Bu koşuların tarihçesinde ne yazık ki, Kanadalı atlet Morris Aarbo’nun  ilk yarışın kazananı olduğu yazar. Gerçek kazanan İsmail Akçay için bu yarış zaten Olimpiyata hazırlık koşusuydu ve ertesi yıl Olimpiyat dördüncüsü olarak tarihe geçecekti.

Yaklaşık iki sene kadar önce başka bir konu için kendisini aradığımda olayı hatırlattım, bir an durdu, ‘Biliyor musunuz, o koşudan sonra benim yanıma geldiler, Amerika’da kalmamı ve burada iş vereceklerini söylediler. Ben ‘askerim, benim mecburi hizmetim var’ diye cevapladım. ‘Ne tutarsa öderiz’ dediler. ‘Peki, neden beni istiyorsunuz’ diye sorduğumda ‘Amerika adına Maraton koşman için’ cevabını aldım. ‘Söyleyin onlara, ben ‘Para’ için ülkemi ve bayrağımı bırakmam’

Dünyanın en iyi on Maratoncusu olarak adını yazdıran İsmail Akçay’ı doğduğu kent unutmadı, evinin hemen yanındaki parka adını verdiler ve heykelini diktiler.

Balıkesir’in küçük bir köyünde doğan bu mütevazı insana, belki yolunuz Balıkesir’e düşerse rastlarsınız diye yazmak istedim. 

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 22.12.2021

221 ( 43 / 21 )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s