‘Küçük Prens’…

‘On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux’ Gözünüzün görmediğini, gerçekte yüreğinizle görebilirsiniz..

Yukarıya aldığım yazı, Antoine de Saint Exupey’e ait. Bu sözleri Long İsland’da en üste fotoğrafta gördüğünüz evde, gece yazmış. Bu ev ‘Küçük Prens’in yazıldığı ev.

Ben ‘Küçük Prens’le ilkokul çağında, bir yaz tatilinde tanıştım. Çocuk romanı olarak Doğan Kardeş yayınevi basımıydı. İlerleyen yaşlarda tekrar tekrar okudum. Çizimlerin tamamını, kapak dahil Exupery kendisi yaratmıştı. Kitapçığın içerdiği felsefeye ancak ileri yaşlarda ulaşabildim. Şimdi sizlere, bu kitabın yazılış hikayesini anlatmak istiyorum.

1935 yılı Aralık ayının 30. Günü  gece saat üçe doğru Büyük Sahranın en doğusunda  tek pervaneli uçağın motoru durdu. Gece karanlığında süzülerek yere doğru alçalmaya başladılar, şansları vardı, altlarında alabildiğince uzanan çöl kumundan başka bir şey yoktu. Gövde üzerine iniş yaptılar. On dokuz saattir uçağı kullanan Exupery ve teknisyen Andre hiç yara almadan kurtulmuşlardı. Ertesi sabah olayı görüntülemek için aşağıdaki fotoğrafı çektiler.

Kurtulmasına kurtulmuşlardı ama sadece bir günlük su ve yiyecekleri vardı. Hızla su kaybeden bedenlerini koruyabilmek için uçağın küçük gölgesine sığındılar, ikinci gün hayaller başladı. Gündüzün sıcağı gece dondurucu soğuğa dönüşüyordu. Üçüncü gün her şey bulanıklaştı, halüsinasyonlar iyice arttı. Mucize dördüncü günde gerçekleşti. Aşağıda gördüğünüz Natrun köyüne gitmekte olan bir bedevi uzaktan uçağı gördü, yolunu değiştirdi.

Yaşadığı bu olayın izlerini taşıyan kitabı  ‘Rüzgâr, kum ve Yıldızlar’ gerçekte ‘Küçük Prens’e hazırlık gibiydi.

1942 yılında Bevin House’ta sadece geceleri geç saatlere kadar çalışarak kitabını bitirdi. New York’ta İngilizce ve Fransızca olarak basıldı. .

Dünyanın birçok şehrinde ‘Küçük Prens’ Müzeleri var. Başta Fransa, Amerika, Güney Kore, Brezilya ve Japonya olmak üzere..

Hakone, Japonya ‘Küçük Prens Müzesi’

1970 li yıllarda bunan bir asteroide, Küçük Prensin geldiği yer olan B.612 adı verildi. Gelecekte bilinmez belki gerçekten bir Küçük Prens gelir umuduyla.

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 25.12.2021

                  225 ( 45 / 21 )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s