Anadolu’dan Ressam Çıkmaz..

Gördüğünüz tablolar Turan Erol’un. Bodrum ve çevresindeki evler. Seksenli yılların başlarında, Bodrum’daki tablolarındaki evin benzeri, çamur sıvalı, taş köy evini sattı. O evde yarattığı ‘Pencereler’ resimlerini aşağıya alıyorum.

86 yılından başlayarak, aynı evde on senem geçti. İnce ahşap çerçeveli pencereyi her açışımda, kayrak döşeli ön avlu ve sarkan dut dallarının arasından gelen ışıkla güne başladım.

Turan Erol, Milas doğumlu Akademi’de Bedri Rahmi’nin talebesi. Kendine özgün resimlerinden bazılarını aşağıya alıyorum.

Turan Erol Doktoralı bir sanatçı daha sonra adının önüne Prof. eklendi. Çok talebe yetiştirdi. İşte bugün onlardan birisini tanıtmak istiyorum. 1951 yılında Akademiden mezun olan Turan Erol,  Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesinin Resim ve Sanat Tarihi Öğretmeni olmuştur. Öğrenim sevdalısı bu gençlerin içinde bir tanesi, ‘doğuştan kabiliyetlidir. Çok güzel resim çizmektedir.  O devirlerde yüksek okul okumak zor, talebesine, ısrarla ‘resim’ üzerine okuması için Akademiye gitmesini önerir. Çermik doğumlu Ayhan 1956 yılında bambaşka bir dünyaya İstanbul’da Akademinin kapısından girerek adımını atar.

Şimdi burada biraz ara verelim. Aşağıya aldığım fotoğraf bir zamanların ünlü sineması, ‘Konak’.  Başaran’lara ait olan bu sinema artık yok.

Maden Fakültesinde okuduğum altmışlı yılların ortasında bizim sıklıkla gittiğimiz yerdi.

Taksimden okula yayan gittiğim zamanlarda, Valikonağı caddesi üzerinde, sinemayı geçtikten biraz sonra şık bir mobilya mağazasıı vardı. Her seferinde durup vitrinine bakardım. İlgimi mobilyalardan çok iki kenara asılmış yağlıboya tablolar çekerdi. Çoğunlukla aşağıya aldığım ‘Manolyalar’ ön plandaydı.

‘Ayhan Möble’ beni, bir iki dakika içinde başka bir dünyaya çekerdi. Sahibi Ayhan Türker’le tanışmam ise daha yıllar sonra olacaktı. Kıyıkışlacık’ta otel çalıştırdığım 90 lı yılların başında  Ressam Metin Acar’la geldiler, fazla oturmadan köyün ara sokaklarına daldılar, döndüklerinde ellerinde birer suluboya tablo vardı. Ayhan’ın cesur güçlü renkleriyle ilk defa orada tanıştım. Turan Erol’un talebesi güzellikleri resimleyen Sevgili Ayhan şu anda  ‘Lanet’ Corona ile uğraşıyor.

Sağlığına kavuşması dileklerimi, resimleri ile gönderiyorum.

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 19.01.2022

235 ( 07 / 22 )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s