Soyluların Rengi, ‘Mor’

Yukarıya aldığım fotoğraf günümüze ait. Geçtiğimiz yıllarda benzeri bir tekneyle ilkel şartlarda, kürek ve yelken kullanarak yirmi bin mil denizde seyir yaparak rekor kırdılar. Akdenz’in denizci kavimi ‘Finikelilerle’ başlıyoruz yazımıza. Toplu halde seyir yapıyorlar filo halinde, savaşmak için değil, sadece ticaret amacı ile.  O günlerin ileri medeniyetleri olan Mezopotamya’nın tüm ürünlerini Batıya onlar taşıyorlar.

Hem denizci hem tüccar olunca her şeyi kaydetmeleri gerekiyor. Bunun için de bugün kullandığımız ‘Harflere dayalı’ yazıyı yaratmışlar. Mısırın sadece belli kesiminin anlayacağı şekiller yerine halkların anlayabileceği ‘Alfabe’yi yaratmışlar, Eski Yunan ve Latincenin temelini oluşturmuşlar.

  Türkiye’nin ilk büyük inşaat Firması olan STFA da çalışırken Sevgili Feyzi Akkaya’nın kendi el yazısı ile derlediği, ‘Fenikelilerin’ yıllık fırtına ve deniz takvimi ile tanışmıştım. Bu Denizlerin Atası Kavmi öyle titiz bir derleme yapmışlar ki, günümüzde bile geçerliliğini koruyor.

 Taşıdıkları arasında en değerlisi ise ‘Özel bir kumaş’  Ona özelliğini veren ise rengi. Batı dünyası nasıl yaparsa yapsın o rengi bulamıyor. Bir sır olarak saklıyorlar kendi buluşları olan ‘Mor’ boyayı. ‘Mor’ boyalı kumaşı değerli kılan çok az üretilmesi. Bu nedenle sadece saraya ve asillere ‘Hediye’ ediyor Finikeli tüccarlar. Firavunlar, daha sonra Romalı imparatorların kumaşı oluyor.

Justinyen

‘Tiran Moru’ doğal bir boya, Akdeniz kıyılarında denizde yaşayan ‘Kabuklu Deniz Salyangozundan’ elde edildiğini yıllar sonra öğreniyoruz.

Aradan yıllar geçse de, bu renk kimliğini kaybetmeden Avusturya İmparatorluğunda, daha sonra Fransız saraylarında kendini gösteriyor.

Günümüzde Birleşik Krallığın Kraliçesinin ‘Favori’ rengi.

Kraliçe Elizabeth II

Mor renk demişken 1967 senesinden bu yana kesintisiz müzik yaşamını sürdüren ‘Deep Purple’ Rock ve Heavy Metal gurubunu unutmayalım.

Son olarak size Barbara Meislin’i yazmak istiyorum. ABD’de California’da yaşıyor. Adından çok giyimi ve makyajı ile biliniyor. Kendisine, ‘Purple Lady’ ( Mor Leydi ) adını vermişler. Saçından rujuna kadar hep mor.

Öğretmen, sanatçı, şarkıcı olan Barbara çok yönlü. Gücünün yettiğince insanlara, özellikle çocuklara yardım ediyor, boş zamanlarında roman yazıyor. Çocuklar için yazdığı oldukça hacimli eseri daha dilimize çevrilmedi.

Sağlıkla kalmanız dileklerimle,

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 31.01.2022

239 ( 11 / 22 )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s