Yolunuz Çomakdağ’a Düşerse..

Mutluluğun fotoğrafı olarak adlandırdığım, yukarıda gördüğünüz çocuğun köyünü size tanıtmadan önce, çok daha uzaklarda bir yerden başlamam gerekiyor.

1994  kışında, Oslo’da  ‘Viking Müzesine götürmüşlerdi Norveçli arkadaşlarım Britt ve Jan.

Batıklardan çıkarılan eski Viking gemileri burada sergileniyordu.

Birbiri üzerine bindirme ahşap tekniği ile yapılan bu teknelerde, bizim bildiğimiz klasik kalın ahşap omurga ve iskelet yoktu.

‘Bizim teknelerimizde safra olarak kullanılan ağırlıklar yoktur. O nedenle hafiftir. Sığ sularda yüzebilir, ancak derin denizlerde içine ağır taş doldururlar. Bu nedenle hem denizde, hatta nehirlerde rahatlıkla giderlerdi atalarım’ diyerek anlattı, kendisi de denizci olan Jan.  

Sonunda duvarda asılı olan büyük bir panodaki fotoğrafın önüne götürdüler. ‘Bil bakalım, burası neresi?’  sorusu beni şaşırttı. Gördüğüm daire şeklinde bir mozaiğin, fotoğrafıydı. Üzerinde Latince harfler vardı, devam etti, ‘Bu sizin ülkenizden. İstanbul’daki Aya Sofya’nın taban mozaiklerinden biri. Viking Kralı Harold’un Kostantinopolisi ziyareti onuruna yere işlenmiş.’ Kral Harold ve beraberindeki gemiler nehirden nehire geçerek, kuzeyden Karadeniz’e inip gelmişlerdi.

Dünya tarihinde MÖ 1000 li yıllarda Kuzeyden gelip Akdenize inen, Deniz Kavimleri, belki de bu Vikinglerin atalarıydılar.

Milas yakınlarında, Beşparmak Dağlarında bir köy vardır. Adı Çomakdağ köyü. Kendi özel giysi ve gelenekleri ile yüz yıllardır yaşamlarını sürdürüyorlar.

Düzgün taş evleri, boyalı kapı pencere ve dolapları ile diğer köylerden farklılar.

İnsanları beyaz tenli, çoğunluk renkli gözlü.

Vikinglerin, İasos yakınında, fırtınada hasar gören teknelerini onarmak için karaya çıktıklarını, Çam ağaçları ile kaplı Beşparmak Dağlarına çıktıklarını ve buradan kestikleri ağaçlarla gemilerini tamir ettiklerini bir yazıda okumuştum. Daha sonraları buraya yerleştiklerini öne sürenler de var.  Öyle veya böyle iyi ki gelmiş bu güzel insanlar.

( Yazımda kullandığım fotoğrafları Milas Kaymakamlığının sitesinden aldığımı eklemek isterim. )

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 01.02.2022

240 ( 11/22 )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s