Kadıköy’deki Boğa Heykelinin İkizleri..

Fotoğraflar ABD de Rhode İsland’da bulunan Colt State Park’da çekilmiş,

Aşağıya fotoğrafını aldığım kişi, Amerika’dan yola çıkıyor ve 1850 li yıllarda İstanbul’a geliyor.

Doğrudan Padişahın yanına kabul ediliyor. Yanında onun için getirdiği hediyeyi takdim ediyor. ( Fotoğrafını aşağıya alıyorum )

Tamamen altın işlemeli olarak yapılmış olan bu tabanca hepimizin yakından, kovboy filmlerinden tanıdığımız ‘Colt’ toplu tabancası. Evet, tabancayı hediye eden Samuel Colt, kendi adıyla anılan  ‘Colt’ tabancalarının yaratıcısı ve üreticisi olarak ülkemize gelmiş. Kendisinden sonra işlerinin başına yeğeni Samuel P. Colt geçer. İşte en üstte verdiğim fotoğraflar bu aileye ait olan ‘Colt Çiftliğinin arazisinde çekilmiş.

 İşleri daha da büyüten yeğen, 1867 Paris Uluslar arası sergisini gezmiş ve aynen Sultan Abdülaziz gibi iki ‘Boğa’ heykeline hayran kalmıştır. Tüccar Sanatkâr İsidore onu kırmaz ve kız kardeşinin kocasının dökümhanesinde onun için Bronz heykelleri döktürür.

Her iki ‘Boğa’ Colt Malikânesinin girişine mermer kaide üzerine yerleştirilir.

İlerleyen yıllarda bu büyük arazi, ‘Park olarak Kullanılmak’ şartıyla yerel yönetime devredilir. Yolunuz Rhode İsland da bulunan  ‘Colt State’ Parka düşerse bizim sevgili boğamızın ikizini orada göreceksiniz. Yüz elli sene önce yerleştirildiği yerde kardeşi ile birlikte

Peki, başka ikizleri var mı derseniz evet, bir kardeşi Arjantin Maracay’da.

Bir diğer örneği ise ne kadar acıdır ki Anderlecht Mezbahasının girişinde.

Paris’e yolunuz düşerse ‘Georges Park’ın girişinde görkemli mermer kaidesinin üstünde karşılıklı olarak yerleştirilmiş kardeşinin heykellerini göreceksiniz.

Bunun dışında ufak değişiklerle yapılmış, birçok küçük dökümleri farklı evleri süslüyor. Halen müzayede salonlarında boy gösteriyor.

Birçok örneğinin olması beni üzmüyor. Küçük Prensin başka gezeğenden getirdiği ve yanından hiç ayırmadığı gülü aklıma geliyor. Biliyorsunuz, onun tek olduğunu düşünerek yaşarken birden bir vadide birçok gül görür önce üzülür ama sonra kendi gülüne sarılır. Sen yine de onlardan farklısın bizim ‘Boğamız’.

M.  Meran Pakel

Dalyan, 10.04.2022

246 ( 18 / 22 )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s