Radyo ve Hayallerimiz…

Benim yaşımda olanlar, ‘Radyo’ ile büyüdüler. Evlerin en kıymetli eşyasıydı radyo, yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi aile, özellikle akşam yemeklerinden sonra radyonun etrafında toplanırdı. Haberlere ‘Ajans’ denirdi, bir tek Anadolu Ajansı’nın haber kaynağı olması nedeni ile, belki de. Cumartesi günleri öğleden sonra Çocuk Saati vardı.  Okuduğum okulun öğretmenlerinden Perihan Bakanoğlu hazırlardı o programı, okul arkadaşımız Füsün Önal ilk orada başlamıştı sesini duyurmaya. 27 Mayısı yine ilk defa radyodan duyduk, 1960 yılında. Üsküdar vapurunun battığını evde tek başıma dinlerken duymuştum. Sevilen programlar arasında ‘Radyo Tiyatrosu’ ve ‘Arkası Yarın’ benim favorimdi, gözlerimi kapar anlatılanları yaşardım adeta.

Delikanlılığımızda Ankara’da Çankaya’ya çıkar, ışıklar içindeki şehri seyrederken Orhan Sağcı’nın seçtiği ‘Haftanın Plaklarını’  dinlerdik. Okul arkadaşımızdı, sonra yerini İzzet Öz aldı. Ama bizim radyo dinleme alışkanlığımız hiç bitmedi.

Bütün bunları neden yazıyorum derseniz üzüntümden. Geçtiğimiz günlerde zevkle dinlediğim bir program yayınına son vereceğini anons etti. Kurtuluş Özyazıcı’nın sunduğu ‘Gözüm Kulağım Sinema’ aniden son yayını olduğunu duyurdu. Zülfü Livaneli’nin ‘Veda’sıyla açtılar kapanış programını. Meğer on sene geçmiş başladığından bu yana. Sinemanın müziksiz bir hiç olduğunu zaten sessiz sinema yapımcıları anlamış ve sahnenin önüne bir piyano yerleştirmişlerdi.

Daha sonra Kosta Gavras’ın ünlü ‘Z’ filminden Thedorakis’in bir parçası ile devam ettiler. Müzik çalarken filimden kareler gözümde uçuşuyordu. Yapıldığı tarihten 1989 tarihine kadar yirmi sene, Yunanistan ve Ülkemizde sansür uygulanmış, gösterilmemişti bu ödüllü film.

Yves Montand Filmin Tanıtım Afişinde

Genç ödüllü yönetmenlerden Ves Anderson’un Büyük Budapeeste Otelini bilmem izlediniz mi? Hikâye ‘sıfır Mustafa’ adındaki otel görevlisinin nasıl otele sahip olduğunun filmidir. Sıfır Mustafa’nın yaşlılığını Amedeus’tan tanıdığımız Salieri’yi canlandıran aktör oynamıştı. İşte bu filmin müziklerini yapan Alexandre Desplat’tan bir parça bizi aldı başka bir hayal âlemine götürdü.

Çocukluğumda kaybolan programlar gibi radyodan ‘Gözüm Kulağım Sinema’ uçtu gitti..

M.  Meran  Pakel

Dalyan, 04.09.2020

1 Comment

 1. Merhaba,
  “Gözüm,kulağım sinema” nın son progrmını araba kullanırken radyoda
  Dinledim.Son program olduğunu duyunca içim sızladı benim de.
  Genelde Timuçinle dinlerdik pazar akşamları. Cumartesi günkü çocuk saati,
  arkasından titrek sesi ile adını hatırlayamadığım bir kadın sunucunun
  yaptığı klasik müzik istek programı, radyo tiyatrosu ve arkası yarın…..
  Güzel günleri anımsattınız,
  Teşekkürler

  Ece ÇALIKOĞLU
  iPad’imden gönderildi

  3 KURUŞ <comment-reply@wordpress.com> şunları yazdı (5 Eyl 2020 18:31):

  meranpakel posted: ” Benim yaşımda olanlar, ‘Radyo’ ile büyüdüler. Evlerin en kıymetli eşyasıydı radyo, yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi aile, özellikle akşam yemeklerinden sonra radyonun etrafında toplanırdı. Haberlere ‘Ajans’ denirdi, bir tek Anadolu Ajansı’nın haber kay”

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s