‘Özel’ bir Restorandı..

Fotoğrafta gördüğünüz yer, Beyoğlu’nda bir zamanların ünlü restoranı Rejans.

Devlet adamlarının, siyasetçilerin, konsolosların, tek kelime ile sadece İstanbul’un değil, ülkemizin üst tabakasının yeriydi. Daha sonra entelektüellerin, yazarların buluştuğu yer oldu. Bu nezih yer, 1960 ların sonunda tüm Beyoğlu’nu etkileyen ve sadece erkeklerin dolaştığı, ucuz açık saçık filmlerin oynatıldığı o dönemde ilk sarsıntılarını geçirdi. Ayakta durmanın zor olduğu o günleri atlattı, ama 70 lerde bir yangın geçirdi buna karşın kendini toparladı. 80 yıllarında yeniden canlanan ve eski kimliğine bürünen Beyoğlu’nun gözde restoranlarından biri oldu..

İstanbul’da doğmama karşın bu şehirde çocukluğum geçmedi, Üniversite yıllarında yeniden döndüm. Ancak o yıllarda, hem çalışıp hem okumak zorunda olduğumdan bu yere, hiç gidemedim.

Seksenli yılların sonunda ancak ilk defa gidebildim. İçersi tamamen doluydu, küçük bir masaya yerleşebildik. O gün ‘Mekanı’ doyasıya yaşadım.

İkinci gidişim 2000 li yılların başındaydı. Yer bulamayacağımı düşünerek, öğleden sonra uğradım, tek bir kişi vardı, yerleri temizliyordu. Rezervasyon yaptırdım. Akşam geldiğimizde şaşırdım. Bizden başka kimse yoktu. O gece bir tek bize servis yaptılar, mekanın eski ünlülerinin, boş masalarından gelen fısıltıları arasında, üstü ince buz kaplanmış şişeden, sarı votkamızı içtik. Kaybolan, değerli insanlarının şerefine.

Çıkarken Zinnur hanımla konuştuk, ‘Biliyor musunuz burayı kebabçı yapmak istiyorlar’ dedi, gözleri yaşarmıştı. Duvardaki ‘Büyük Önderimizin’ fotoğrafını gösterdi. ‘Bu fotoğraf tektir. Çok paralar teklif ettiler, ama aç kalacağımı bile bilsem vermem onu’ dedi. Çok geçmedi 2011 yılında kapandı.

Onun yerinde şimdi 1924 Restoran var. Dekor aynı, Büyük Önder için özel bir masa, devamlı ‘Rezerve’ olarak tutuluyor.

Bu gece ‘Yeni bir yılın başlangıcı’ olacak, ben aramızdan hiç ayrılmayan Önderimizin gözlerine bakarak, ülkemin geleceği ve sağlığı için kadehimi kaldıracağım..

M.  Meran  Pakel

31.12.2021

228 ( 50 / 21 )

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s